Stigarna i Gumnäs i Pojo förvandlas till riktig friluftsled - pris 600 euro
I slutet av hösten ska det gå att promenera eller löpa längs en fyra kilometer lång markerad led i Gumnäs. Vid friluftsleden ska det också finnas en ny plats där det går att göra upp eld.
Leden startar vid brandstationen i Pojo kyrkoby och går via hundrastgården mot Klockarudden, förbi den nya småbåtsbryggan, Gumnäs festplats och simstranden till Klobbens udde och tillbaka till centrum.
Pojobon Jari Sopen-Luoma har tagit initiativ till friluftsleden. Han kontaktade Pojo kyrkoby byförening som var intresserad av planerna.
Byföreningen står för kostnaderna på kring 600 euro. Raseborgs stad som är markägare har gett tillstånd till att upprätta en friluftsled med eldplats på stadens mark.
Vill man gå i höststormarna så går det riktigt bra
― Jari Sopen-Luoma, initiativtagare
Sopen-Luoma kommer själv att göra en stor del av arbetet med friluftsleden. Det handlar om att röja med yxa och såg och ta bort kvistar från marken.
- Vi har en entreprenör som har lovat en cementring till grillplatsen och så är det litet utmärkning med pålar och skyltar och så vidare.
Säker plats där det går att grilla
Det finns redan nu stigar på området, men alla vet inte hur de ska gå för att få en länk, berättar Jari Sopen-Luoma som själv ofta rör sig på Gumnäsområdet under veckosluten.
- Där har funnits många olovliga eldstäder, men med det här kan man ordna en säkrare plats för att grilla.
Tanken är att friluftsleden ska kunna användas året om.
- Här finns fin natur också på våren, hösten och vintern och det är nära havet. Vill man gå i höststormarna så går det riktigt bra. Det är en mångsidig och bra rutt som man kan gå på.
Jari Sopen-Luoma beskriver Gumnäs som ett vardagsrum för Pojoborna.
- Det är nära havet, där finns dansplats, simplats, mattvättplats och stigar, det är riktigt fint.
Konditionssal behövs i kyrkobyn
I och med den nya friluftsleden så hittar förhoppningsvis också andra än Pojoborna till Gumnäs.
Planen är att den nya friluftsleden ska vara klar i november.
Sopen-Luoma planerar att placera en motionslåda mitt i skogen. Där kan de som rör sig längs friluftsleden skriva sina namn och och vinna något pris.
Förutom motion utomhus så finns en konditionssal i Pojo kyrkoby högt på Jari Sopen-Luomas önskelista.
- Det skulle vara fint för både unga och äldre. Vi ska se, det kanske lyckas någon dag.
