Fotbollsfest i Åbo - men staden bytte färg från blåsvart till gulsvart
Hela veckan har Åbo flaggat blåsvart för fotbollslaget Inter Turku. Biblioteksbron, Kuppisstadion och Blombergsplan har lysts upp i blått och svart, och blåsvarta halsdukar har kommit emot överallt på gatorna.
Biljetterna till den avgörande matchen i herrarnas fotbollsliga mellan Inter och Kuopiolaget KuPS såldes nästan slut redan en vecka innan matchen. Det fanns bara ståplatser kvar. Det är länge sedan Åbo upplevt en likadan idrottsyra.
Och den fina stämningen märktes också på läktarna, där både Inters och KuPS supportrar gjorde sitt bästa för att heja på sina lag.
Men det var KuPS-supportrarna som slutligen fick jubla, efter att Kuopiolaget gjort två snabba mål i mitten av andra halvlek.
Firar silvret med halloweenfest
- Jag känner besvikelse. Jag har hejat på Inter i 25 års tid, jag var en lite flicka då jag började heja på dem. Man skulle ha kunnat få uppleva det där guldregnet nu igen, säger Lotta Liljeström.
- Inter spelade inte på den nivån som de brukar spela och som man förväntar sig att det ska vara i en finalmatch, säger Johan Liljeström.
Men trots finalförlusten är det en självklarhet att de fortsätter vara Inter-supportrar.
- Nästa år hoppas vi på guld i allt, i FM-serien, cupen, allt, säger paret Liljeström, som firar FM-silvret med en halloweenfest hemma.
Tudelade känslor efter matchen
Också Robert Ridberg stod mitt på Inters supporterläktare och skrek på sitt lag tills han var hes.
Inför matchen sade Ridberg att guld i herrarnas fotbollsliga skulle betyda oerhört mycket och att han starkt trodde på att laget hade vad som krävs för att vinna.
Efter matchen hade han tudelade känslor.
- KuPS var bättre i den här matchen. Det går inte att sticka under stolen med det. Samtidigt ska vi komma ihåg alla positiva saker; vi kom andra i ligan i år efter många turbulenta år, och vi har en plats i nästa sommars kval till Europaligan. Det gick bättre än förväntat, tycker Ridberg.
Ser redan fram emot nästa säsong
Speakern Rainer Svens hade hoppats på en Interseger, så också han var lite besviken efteråt.
- Egentligen hade jag väntat mig ännu mer ljud på läktarna också. Det var slutsålt och nytt stadionrekord vad gäller fotbollsligamatcher med 9 125 åskådare.
Samtidigt ser Svens redan framåt mot futsalsäsongen och mot sin 20:e säsong som FC Inters speaker.
- Och så väntar jag på att följande fotbollssäsong börjar. I slutet av januari brukar vi köra igång med Finlands cup, och då är man med för fulla varv redan, säger Svens.
Kuopiofans ringde till Mariehamn och Vasa
Om de blåsvarta Intersupportrarna var lite deppiga efter matchen så var de gulsvarta KuPS-supportrarna desto gladare.
- Vi har väntat på det här guldet i mer än 40 år. Det borde ha hänt för länge sedan redan. Jag har inga ord för det här, säger Petri Julkunen från Kuopio på en perfekt svenska.
Julkunen åkte hem i en av de fem supporterbussarna, där man skulle fira hela vägen hem till Savolax.
- Vi ska ringa till Mariehamn och fråga: "Läget?". Vi ska ringa till Vasa och fråga: "Läget?". Och så ska vi dricka mera saft, sade Julkunen.
"Guld eller silver spelar ingen roll. Det här ska firas"
I Åbo plockas de blåsvarta flaggorna undan, och istället möter man gulsvarta flaggor och halsdukar lite varstans i staden under kvällen.
En KuPS-supporter kommer emot och säger "Hopea on häpeä", det vill säga att det är en skam att få nöja sig med silver.
Men för Intersupportern Robert Ridberg känns inte så. Han hade planerat att fira ett guld genom att gå ut på stan med kompisar och andra supportrar.
- Det är fortfarande samma planer. Är det sedan guld- eller silvermedaljer runt halsen, så det spelar ingen roll. Det har varit en fantastisk säsong. Det här ska firas, vi ska inte vara besvikna, säger Ridberg.