Finlands Näringsliv EK: Ekonomiska utvecklingen tvärbromsar under slutet av året
EK:s konjunkturbarometer visar att så gott som alla huvudbranscher upplevde svagare konjunkturer i oktober. Speciellt industrin lider av att världsekonomin backar.
Sämre efterfrågan och tunnare orderböcker - det är vad vi ser rent konkret när det gäller den svagare ekonomiska utvecklingen.
Det säger Sami Pakarinen, chefsekonom vid Finlands näringsliv EK i ett pressmeddelande.
Också rekryteringsproblemen börjar lätta så småningom, säger Pakarinen.
- Den ekonomiska utvecklingen i Finland tvärbromsar under slutet av året.
De försvagade konjunkturerna kommer efter en tid också att påverka sysselsättningen.
Inom industrin ser man redan en nedgång, och antalet anställda väntas minska under de närmaste månaderna.
Efterfrågan ett problem
Över 40 procent av industrin anser att en alltför liten efterfrågan är ett problem, detsamma rapporterar servicesektorn.
Samtidigt är det lättare att få tillgång till yrkeskunnig arbetskraft, även om många sektorer ännu kämpar med rekryteringsproblem.
Arbetskraftsbristen är värst inom byggbranschen, men i och med att utsikterna snabbt blir sämre minskar det problemet.
Finlands ekonomi står nu inför nya utmaningar säger EK, både exporten och investeringarna avtar samtidigt.
Tillväxtprognoserna kommer ännu att revideras nedåt, och det bådar inte gott för den offentliga ekonomin - underskottet växer och skuldsättningen stiger raskt.
- Det är synd att de svåra beslut som en hållbar offentlig ekonomi kräver först är länge alltför tidiga och sedan plötsligt alltför sena, konstaterar Pakarinen.