Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Trafikarrangemang i Jakobstad skjuts upp när tekniska nämnden bantar budgeten

Från 2019
Språkbadsskolan i Jakobstad
Bild: Nathalie Lindvall

Stramare budget för driften och investeringar som skjuts på framtiden. Det är resultatet när tekniska nämnden i Jakobstad på onsdag kväll behandlade budgeten för år 2020 en gång till.

Bara en liten del av trafikarrangemangen vid skolcentrumet där Språkbadsskolan, Almadaghem och Oxhamsskolan finns kommer att kunna göras nästa år.

Tekniska nämndens ordförande Christer Tonberg (SFP) berättar att hela bygget skulle kosta 330 000 euro, 60 000 euro finns kvar i nästa års budget.

- Nästa år kommer vi att se till att skolbarnen och dagisbarnen får en trygg och säker lösning, men bland annat belysningen får vänta till år 2021, säger Tonberg.

Bygget av den sista delen av Fladdermusvägen vid Fårholmens bostadsområde skjuts upp till år 2021. Det handlar om en vägsträcka på 160 meter som beräknas kosta ungefär 224 000 euro.

Markköp vid bangården

Med i nästa års budget ryms i alla fall ett stort markköp vid banområdet. Jakobstad köper marken för 700 000 euro.

- Där finns ett område som inte längre används av järnvägen och som ska planeras av staden.

Planeringspengar för Fäbodavägen ryms med i budgeten för nästa år, färdigställandet av vägen ska ske år 20121.

Tonberg bedömer nästa års budget som bantad, men realistisk.

- Den borde hålla, där finns inga riskmoment.

Diskussion om artikeln