Ovanligt rikligt med snö i norra Finland - snötäcket är på sina håll 20 centimeter djupare än normalt för årstiden
Det finns ovanligt mycket snö i norra Finland just nu. I Enare i norra Lappland har man uppmätt ett snötäcke på 35 centimeter. Så här tjockt brukar snötäcket inte vara i början av november.
Yles meteorolog Matti Huutonen säger att vi inte talar om något världsrekord precis, men snötäcket brukar vara så här tjockt i november bara vart trettionde år.
- I december brukar vi nå sådana här snödjup, säger han. Den här tiden på året är det normala snödjupet 10-15 centimeter.
Snöanhopningar eller upplega, som fenomenet också kallas, kan redan iakttas på tallarnas grenar i norr.
I fjol var läget det omvända. Då hade norra Finland nästan ingen snö alls i början av november.
Också i Kajanaland finns det mycket snö, och enligt Matti Huutonen ser det ut som om snön blir kvar.