Poststrejken som inleds på måndag kan fördröja FPA-förmåner
Poststrejken som inleds på måndag kan leda till att ansökningar som kunder skickar till Folkpensionsanstaltens fördröjs. FPA uppmanar kunder att använda sig av e-tjänsten.
På grund av strejken är det möjligt att också utbetalningar av arbetslöshetsförmåner och utkomststöd fördröjs, skriver FPA i ett pressmeddelande.
Strejken kan också leda till att de förmånsbeslut som FPA skickar per post fördröjs. Besluten syns emellertid i e-tjänsten och förseningen i postgången påverkar inte betalningsdagen för den förmån som beviljats.
FPA uppmanar nu sina kunder att använda sig av e-tjänsten. Där kan man också kontrollera handläggningsskedet för sin ansökan.
Vid FPA:s serviceställen kan man få hjälp med användningen av e-tjänsten.
Kunder som inte har möjlighet att sköta sina ärenden via nätet kan ringa FPA:s servicenummer och ansöka om en förmån eller anmäla arbetslöshetstid muntligt.
Det finns dessutom en egen postlåda vid FPA:s serviceställen där man kan lämna in ansökningar och annat.