JHL:s stödstrejk påverkar tågunderhållet nästa vecka
JHL stödjer Post- och logistikunionen PAU:s arbetskonflikt med en strejk som påverkar järnvägarnas godstrafik. Stödstrejken inleds den 19 november.
JHL (Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena) hoppas att stödstrejken ska sätta fart på PAU:s och Paltas förhandlingar om Postens arbetsvillkor.
– Postens ledning försöker på ett nedrigt och omoraliskt sätt uppnå lönsamhet genom att försämra arbetsvillkoren. Posten vill att arbetstagarna betalar räkningen för bolagets egna avkastningsmål, säger JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine i ett pressmeddelande.
Strejken pågår mellan klockan 6 och 22 den 19 november. I praktiken lamslår strejken hanteringen av godstrafik på bangårdarna i Finland, meddelar JHL.
Underhållet av godstrafikens vagnpark strejkar den 20 november klockan 7–23.
Under strejken deltar JHL-medlemmarna inte i järnvägslogistikens bangårdsväxelarbete eller understödande funktioner eller i arbetsuppgifter i anslutning till underhåll eller framställning av vagnparken.
Post- och logistikunionen PAU:s strejk är nu inne på sin andra dag. En del av medlemmarna kommer att delta i en demonstration som ordnas i Helsingfors på tisdag med start klockan 12.30.