Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

"Personalpolitiken suger hårt för tillfället" - anställda demonstrerade mot Postens planer på nya arbetsvillkor

Från 2019
Uppdaterad 12.11.2019 16:53.
Poststrejk dag två: Postanställda protesterar i Ilmala i Helsingfors - Spela upp på Arenan

Under den andra dagen av de postanställdas strejk så ordnade aktiva i post- och logistikunionen PAU en demonstration.

Postanställda samlades vid parkeringsplatsen intill Ilmala tågstation på tisdag klockan halv ett på dagen. Därifrån förflyttade sig demonstranterna mot Postens huvudkontor klockan ett.

De anställda som demonstrerade säger att Posten borde behålla de arbetsvillkor som är just nu och att de inte överlever på den lön i det kollektivavtal som Posten vill förhandla fram.

Demonstranterna skickade under demonstrationen hälsningar till både Posten och regeringen.

Strejken inleddes måndagen den elfte november och pågår möjligen i fyra veckor.

Omkring 9 000 anställda strejkar.

Postens anställda demonstrerar i Ilmala i Helsingfors under poststrejkens andra dag - Spela upp på Arenan

Stödstrejker pågår också

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena, JHL, stödjer Post- och logistikunionen PAU:s arbetskonflikt med en strejk som påverkar järnvägarnas godstrafik. Stödstrejken inleds den 19 november.

Samtidigt som PAU, inledde Luftfartsunionen IAU en två veckors stödstrejk, som stoppar posthanteringen på flygplatser. Enligt ordförande Juhani Haapasaari är IAU redo att expandera stödstrejken.

- Stödstrejkerna kan växa i sådan utsträckning att situationen med Postens arbetsvillkor måste lösas. De skulle återspeglas i all flygtrafik, säger han till STT.

Också Sjömans-Unionen är beredd att vidta stödåtgärder.

- Stöd kommer att ges på ett sätt eller annat. Konkreta stödbestämmelser från vår sida görs den här veckan eller senast i början av nästa, säger förbundets ordförande Simo Zitting till STT.

IAU har förlängt sin stödstrejk till fyra veckor

Posten hanteras inte vi flygplatserna förrän den nionde december, om inte arbetstvisten får en lösning före det.

IAU meddelade under tisdagen riksförlikningsman Vuokko Piekkala och Arbetsgivarna för servicebranscherna Palta att de förlänger sin stödstrejk.

IAU stöder PAU:s önskemål i tvisten med Posten.

Enligt Sami Finne som är chef för internationella nätbutikstjänster vid Posten har man under tisdagen fått fram paket som skickats nationellt i stora städer. Större problem har det varit i utdelningen på glesbygden.

Läget för den internationella pakettrafiken påverkas av IAU:s stödstrejk.

Paket som kommer från andra världsdelar väntar i sina ursprungsländer på att IAU:s stödstrejk ska avslutas. Paket som kommer från till exempel EU-länder har man kunnat transportera med marktransport, säger Finne.

Situationen är densamma med paket som skickas utomlands från Finland som med paket som kommer till Finland från andra länder.

I morgon träffas parterna

Parterna, Posten och PAU, träffas i morgon på eftermiddagen under ledning av riksförlikningsmannen.

Efter det funderar man på tilläggsåtgärder.

Järnvägsunionen RAU tänker fatta beslut om stödåtgärder efter att parterna har träffa förlikningsmannen på onsdag. Det här säger deras ordförande Tero Palomäki till STT.

- Om saken går framåt så kan det också hända att RAU inte behöver göra någonting.

Palomäki säger ändå att det kan hända att kraftigare åtgärder behöver vidtas.

Antti Rinne under presskonferens.
Bildtext Antti Rinne hoppas parterna förhandlar sig fram till en lösning.
Bild: EPA

Antti Rinne: "En överenskommelse måste fås"

Arbetstagarsidan har anklagat Posten för att ha försökt stoppa strejken och för att ha hotat timarbetare med att de förlorar sina jobb.

Statsminister Antti Rinne säger till Yle att det måste finnas ordentliga spelregler i arbetstvister.

- Det måste fungera så, att man löser tvisten, inte att den tilltar, säger Antti Rinne.

Rinne hoppas att man förhandlar fram en lösning på förlikningsmannens kontor.

- Det är viktigt i den här situationen.

Källa: STT, Yles artikel med kommentarer av Antti Rinne

Artikeln uppdateras