Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Två extremister greps i Polen för planer på att attackera muslimer

Från 2019
Karta över Polen med Szczecin och Warszawa utmärkta.
Bild: Yle

Polska agenter har gripit två personer som misstänks ha planerat attacker mot muslimer. Planerna var inspirerade av norrmannen Anders Behring Breivik och Brenton Tarrant i Nya Zeeland, uppger den polska säkerhetstjänsten.

De misstänkta greps på söndagen i Warszawa och Szczecin. Personerna greps som ett resultat av information som säkerhetstjänsten har samlat in om en extremistgrupp som vill skrämma muslimer bosatta i Polen.

Gruppen planerade att använda skjutvapen och sprängämnen i sina attacker.

Under en husrannsakan i en förstad till Warszawa hittade agenter vapen, ammunition och ämnen som skulle kunna användas till att tillverka stora mängder med sprängmedel.

Högerextremisten Breivik dödade sammanlagt 77 människor den 22 juli 2011 i ett bombdåd i regeringskvarteret i Oslo och i en masskjutning på Arbeiderpartiets ungdomsförbunds sommarläger på Utøya.

Tarrant dödade 51 personer i attacker mot människor i två moskéer i Christchurch i mars 2019.

Källor: Reuters, AFP

Diskussion om artikeln