Mycket inhemsk råg skördades i år – fyra gånger större skörd jämfört med 2018
Rågskörden blev i år större än på nästan 30 år, rapporterar Naturresursinstitutet.
Odlingsarealen har ökat och rågskörden blev i år fyra gånger större än i fjol.
Rågskörden var i år lika stor som på 1950–1970-talen. Efter det har rågskörden i Finland varit lika god bara under enstaka år.
I motsats till tidigare år kommer den egna rågen att räcka till för den inhemska konsumtionen. Skörden uppgick till 180 miljoner kilo råg och den årliga konsumtionen i Finland är ingefär 100 miljoner kilo.
Normalstora skördar av korn, havre och vete
Efter flera dåliga skördeår blev skördarna av korn, havre och vete i år normalstora.
I Österbotten fick man rekordstora hektarskördar av alla spannmålsgrödor medan hektarskördarna i Nyland var klart mindre än snittskördarna för hela landet.
Också den ekologiska skörden var god
Den ekologiska odlingen har vuxit i Finland de senaste åren, och i år gav många åkergrödor rekordskördar.
Skörden av havre, som är det största ekologiska sädesslaget, ökade med nästan 70 procent.
Av den totala havreskörden i Finland på cirka 1,2 miljarder kilo utgjorde ekologisk havre cirka 77 miljoner kilo.
.