Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Många vill hjälpa Erik att hitta sin biologiska pappa: "Jag hade aldrig kunnat drömma om ett så stort gensvar"

Från 2019
En medelåldersmans ansikte, han tittar på en datorskärm. I bakgrunden syns en tavla på väggen.
Bildtext Erik Jahn är glad över alla tips som nått honom då han efterlyste uppgifter om sin okända far.
Bild: Privat

Jag är så glad och tacksam över allas vilja att hjälpa till, säger Erik Jahn. Han har fått många tips om sin pappa.

Artikeln om svensken Erik Jahn som letar efter sin biologiska pappa och som Yle Västnyland publicerade för en vecka sedan (17.11.2019) har engagerat folk både i Finland och Sverige. Erik har fått en massa tips om hur han ska leta vidare.

Det Erik har att gå på är alltså en känsla av att pappan han växte upp med i Sverige inte varit hans biologiska far. Därtill visade ett DNA-test ingen matchning mellan honom och hans far.

Han har också några fotografier på en ung mamma Margit på Bellevue i Hangö tillsammans med en okänd, uniformsklädd kavaljer vid sin sida sommaren 1956. Fotografierna har han hittat i mammas gömmor.

Massor av tips

Det är många som läst och lyssnat på Eriks berättelse och som nu vill hjälpa honom hitta sanningen.

Breven med tips och kommentarer har rullat in i hans e-post under veckan som gått.

Många har synat uniformen på den aningen otydliga bilden för att kunna se allt från kragspegelns färg till märken på axelklaffarna och eventuella uppsydda officersmärken.

Svenska Erik Jagn letar efter sin biologiska far, som möjligen kan vara mannen på bilden.
Bildtext Uniformen på den okända mannen vid Margits sida har intresserat många. Var han beväring eller underofficer? I Dragsvik eller i Hangö?

Var han beväring? Kanske i Dragsvik? Eller underofficer? Eller tjänstgjorde den unga mannen vid Hangö Kustbatteri? Kanske han hade en kort permission och åkte till Hangö för en träff med unga flickan Margit?

- Det har kommit så mycket funderingar och tips. Detaljerad information om uniformen, utseendet och fina tips på arkiv att söka i, säger Erik.

Är det en av balkongerna på Bellevue?

Mamma Margit från Helsingfors besökte Hangö och pensionat Bellevue i juli 1956. Erik har hittat ett fotografi på henne vid entrén till det gamla pensionatet. Där syns "Bellevue" skrivet ovanför trappan.

Dessutom skickade hon ett vykort föreställande Bellevue till släktingar i Helsingfors.

Så långt är saken klar. Hon var där.

Men många som synat balkongfotografierna med Margit och soldaten undrar om de är tagna vid Bellevue.

Den kännspaka omgivningen med stranden på ena sidan och de gamla spetsvillorna på den andra syns inte tydligt på bilderna.

Någon tror att Erik är på villovägar. Att han borde leta bland andra personer i Margits liv. Kanske någon hon kände under tiden strax före Eriks födelse i mars 1963.

Någonting riktigt konkret som kunde leda honom rätt har ändå inte kommit fram.

- Men jag har fått flera ledtrådar som är värda att följa upp, säger Erik.

Kanske pappan vill förbli okänd?

Eriks detektivarbete för att äntligen få veta sanningen om sin biologiska pappa går vidare. Han är beredd att göra fler resor till Finland och leta i arkiv.

- Dessutom har jag fått kontakt med släktingar som jag inte känt till tidigare, säger Erik.

- Samtidigt har jag stor respekt för att han och eventuella anhöriga vill förbli okända. Det är ju många år sedan nu, så det har jag förståelse för. Även om jag såklart fortfarande hoppas på att en dag få veta vem han är.

Du sa när vi träffades att man ska ställa alla frågor när man är redo att höra sanningen. Känner du så fortfarande?

- Absolut. Visst kan sanningen göra ont, men att inte våga fråga är värre, säger Erik.

Mer om ämnet på Yle Arenan

Diskussion om artikeln