Varm stämning i ruggigt väder då Grankullas nya torg öppnades: "Grankulla har fått ett eget vardagsrum"
På torsdagen öppnades Thurmansplatsen i Grankulla efter en renovering som pågått sedan april. Trots regn och rusk var torget fullt av folk som kommit på för att fira med sång, glögg, risgrynsgröt och grillkorv.
Människor är väldigt nöjda då jag frågar om det nya torget och att det nu öppnas. Johan Johansson sitter i Grankulla stadsfullmäktige och stadsstyrelse tycker att staden kan vara stolt över sitt nya torg.
- Grankulla har fått ett eget vardagsrum där vi kan mötas både på sommar och på vinter, vi ska faktiskt vara stolta och nöjda.
Boje Nyman har bott i Grankulla i trettio år och trivs mycket väl, han hoppas att man i framtiden undviker att bygga högt och håller den trivsamma trädgårdsstadsstilen i centrum.
- När man går här på gatan så känner man åtminstone var femte person, och så hälsar man!
Jenny Vuonoranta har kommit för att granska torget tillsammans med familjen, hon hoppas också på att människor ska hitta det och att centrum hålls levande.
Byggarbete på Thurmansplatsen har framskridit rätt bra och torget blev färdigt inom utsatt tidtabell. Bland annat har man lagt en ny stenbeläggning och installerat ny belysning. Nya marknadsplatser och en lekplats har också byggts.
Thurmansplatsen får också nya konstverk, fasta cykelställningar samt nya bänkar och planteringsbassänger. Blommorna planteras efter vintern. Träd ska också planteras invid torget.
År 2020 ska bibliotekets fasad rustas upp, så helt kvitt blir Grankullaborna inte byggarbetet ännu.