Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

HS: Nästan 80 procent av finländarna tycker att det var rätt att Antti Rinne avgick som statsminister

Från 2019
Sauli Niinistö och Antti Rinne skakar hand.
Bildtext Republikens president Sauli Niinistö beviljade regeringen Rinnes avgång förra veckans tisdag.
Bild: Lehtikuva

Merparten av finländarna anser att den före detta statsministern Antti Rinnes (SDP) avgång var motiverad.

Siffrorna framkommer i en undersökning som Helsingin Sanomat låtit göra. Hela 78 procent av de som svarade anser att Rinnes avgång var motiverad.

Också bland de socialdemokratiska väljarna tycker drygt hälften att avgången var motiverad.

Nästan hälften av de som svarade på enkäten tror att Sanna Marins (SDP) regering kommer klara sig bättre.

10 procent svarade däremot att den nya regeringen kommer klara sig sämre.

Antti Rinne avgick efter att Centern meddelat att statsministern inte längre har partiets förtroende som en följd av härvan kring posten.

Republikens president Sauli Niinistö beviljade regeringen Rinnes avgång för drygt en vecka sedan. Samtidigt utnämnde Niinistö Sanna Marins nya regering.

Totalt svarade drygt 500 personer på undersökningen. Felmarginalen är 4,5 procentenheter åt båda hållen.

Diskussion om artikeln