Se Aleksander Barkovs nya målshow när Florida vann – hyllas av radarpartnern: "Han är en så bra spelare"

Med två mål och en assist var Aleksander Barkov åter i en avgörande roll då hans Florida Panthers tog en tajt hemmaseger över Montreal Canadiens. Motståndarlagets Jesperi Kotkaniemi fortsätter leverera efter sin skada, medan Dallas Stars Roope Hintz avgjorde matchen mot Arizona och valdes till matchens bästa spelare.
Nattens match mellan Florida och Montreal blev en målrik historia, där hemmalaget Panthers till slut tog hem segern med 6–5.
Mycket tack vare en duo bestående av Aleksander Barkov och Jonathan Huberdeau. Barkov valdes till matchens andrastjärna med efter att ha stått för 2+1, medan lekkamraten Huberdeau (2+2) korades till matchens bästa spelare.
Florida tog kommandot i den första perioden och Barkov snurrade in 2–0 på pass av Huberdeau efter 6.33.
Montreal kom därefter med i matchen med tre raka mål, men i den andra perioden var firma Huberdeau-Barkov i farten igen. Kanadensaren hittade Barkov med en liten sidledspassning nära motståndarmålet och 3–3 var ett faktum.
Montreal tycks vara ett motstånd som Barkov föredrar. På 22 matcher mot laget har 24-åringen nätat 16 gånger.
– Carey Price är en av de bästa målvakterna genom tiderna. Jag har en stor respekt för honom och bara att spela mot Montreal ger extra motivation, säger Barkov till AP.
Kotkaniemi nätade igen
I den andra perioden hann ännu Huberdeau föra Florida upp i ledning med två mål. Till ett av målen gav Barkov en läcker pass.
– Jag är inte ens förvånad. Han får till fina passningar och är en så bra spelare. Han hittade mig och allt fungerade, sade Huberdeau.
Försprånget på tre mål blev för stort för Montreal. Laget fick in två reduceringar i den tredje perioden – den första genom Jesperi Kotkaniemi på powerplay.
Finländaren återvände från nästan en månads skadefrånvaro i går. Han nätade då också, och i och med nattens mål mot Florida är Kotkaniemi nu uppe i fem mål denna säsong.
Barkov har en klar ledning i finländarnas NHL-poängliga. Pantherskaptenen har stått för 13+32=45 på 38 matcher, vilket är sju poäng mer än tvåan Teuvo Teräväinen.
Se Barkovs mål (Viasats bilder) genom att klicka på artikelns huvudbild!
Hintz vald till matchens bästa spelare, tre poäng av Vatanen
Med Antti Raanta i målet ledde Arizona Coyotes med 2–0 hemma mot Dallas efter två perioder.
I den sista perioden svarade Dallas för en stark vändning då man gjorde hela fyra mål.
Segermålet, alltså Dallas 3–2- fullträff, kom genom Roope Hintz. Ryssen Denis Gurjanov hittade Hintz med en passning tvärs över anfallszon och finländaren kunde avsluta i tomt mål.
Sami Vatanens New Jersey Devils tog i sin tur en förlängningsseger borta mot Ottawa.
Finländaren hade en bra kväll på jobbet och passade till tre av lagets fyra mål. Bland annat till Jack Hughes avgörande 4–3-mål. Detta var första gången på nästan ett år som Vatanen gjorde tre poäng i samma match.
Denna säsong har den finländska backen stått för 5+15.
Komarov ödmjuk efter läckra passningen
Leo Komarov har inte haft någon riktig drömsäsong hittills. MuIK-produkten har fått följa med vissa matcher från läktaren, men i nattens bortamatch mot Minnesota spelade anfallaren nästan en kvart.
Komarov tackade för förtroendet genom att spela fram till Matt Martins 2–1-mål. Finländaren tappade balansen bredvid Wildmålet, men lyckades ändå trycka pucken med backhand till bakstolpen, där Martin var först på pucken.
– Martin ropade och jag slängde bara pucken mot mål, så det var ganska lätt, förklarade Komarov efteråt på Islanders Twitterkonto.
– Det var en viktig seger. Vi har haft det lite svårt på sistone, i dag försökte vi vara hårda och jag tycker vi spelade bra.
På de 18 matcher som Komarov fått spela har han allt som allt stått för poängen 0+5. Nykarlebysonens recept för fortsatt förtroende? Hårt arbete.
– Jag måste bara spela mitt egna fysiska spel, pressa hårt och försvara bra. När jag får chansen måste jag bara göra mitt bästa, menar Komarov.
Korpisalo skadade sig i straffläggningen
Joonas Korpisalo har på den senaste tiden radat upp segrar och fina insatser. Mot Chicago svarade han igen för en fin insats, men matchen fick ett dystert slut för Columbusmålvaktens del.
Korpisalo, som räddade 28 skott i matchen, skadade sig i straffläggningen och kunde inte ta sig från isen på egen hand.
Efter att Korpisalo lämnat rinken avgjorde Patrick Kane straffläggningen till Chicagos fördel. Läs mer om matchen mellan Columbus och Chicago här.
Se video på Korpisalos skada nedan (Viasats bilder).

Buffalobacken Rasmus Ristolainen var delaktig i Sabres båda mål när laget gästade Boston. Ristolainens 1+1 räckte inte, Boston vann med 3–2.
Tuukka Rask vaktade Bruinsmålet och stod för 24 räddningar.
Resultat:
St. Louis – Winnipeg 4–1 (1–0, 1–1, 2–0)
WPG: Laine 0+0, -2, 22:50
Columbus Blue –Chicago 2–3 efter förlängning (2–0, 0–0, 0–2, 0–1)
CBJ: Korpisalo 28/30 räddningar
Ottawa – New Jersey 3–4 efter förlängning (0–1, 2–2, 1–0, 0–1)
NJD: Vatanen 0+3, +1, 24:29
Minnesota – New York Islanders 1–3 (1–0, 0–0, 0–3)
NYI: Komarov 0+1, +1, 14:58
Boston – Buffalo 3–2 (1–0, 0–1, 2–1)
BOS: Rask 24/26 räddningar
BUF: Ristolainen 1+1, +1, 23:04
BUF: Jokiharju 0+0, +/-0, 18:13
Florida – Montreal 6–5 (2–1, 3–2, 1–2)
FLA: Barkov 2+1, +4, 21:37
MTL: Kotkaniemi 1+0, -2, 14:14
Tampa Bay – Detroit 2–1 (0–0, 1–1, 1–0)
Arizona – Dallas 2–4 (2–0, 0–0, 0–4)
ARI: Raanta 21/24 räddingar
DAL: Hintz 1+0, +1, 13:37
DAL: Lindell 0+1, +1, 22:09
DAL: Heiskanen 0+0, +/-0, 24:55
Anaheim – Philadelphia 1–2 efter förlängning (1–1, 0–0, 0–0, 0–1)
Calgary – Vancouver 2–5 (0–3, 1–0, 1–2)
Bildkälla: Viasat.