Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Chelsea tappade poäng efter Brightonspelarens vackra cykelspark – Jose Mourinho varnad efter pinsamma spionerandet vid motståndarbänken: "Jag var oförskämd mot en idiot"

Från 2020
Uppdaterad 01.01.2020 22:02.
Alireza Jahanbakhsh gör en cykelspark framför försvarare.
Bildtext Brightons Alireza Jahanbakhsh svarade för ett drömmål.
Bild: /All Over Press

Brightons Alireza Jahanbakhsh svarade för en kandidat till årets mål då han cykelsparkade in kvitteringen i matchen mellan Brighton och Chelsea. I Southampton skämde Tottenhamtränaren Jose Mourinho ut sig efter att ha försökt spana efter anteckningar vid motståndarbänken.

Fotbollsåret 2020 fick en riktig rivstart i form av ett läckert drömmål av Brightons Alireza Jahanbakhsh.

Chelsea gick upp i en tidig ledning i matchen tack vare Cesar Azpilicuetas skott i samband med en hörnsituation.

Brightons svar kom i den 84:e minuten, genom Jahanbakhsh. Efter att en hörna nickats undan svarade iraniern för en bicykleta – otagbar för Chelseamålvakten Kepa Arrizabalaga.

– När jag såg bollen försökte jag bara träffa den så hårt som möjligt och cykelsparken var det enda alternativet. Jag kommer att titta på målet flera gånger framöver, sade Jahanbakhsh till BBC.

Brighton hade sedan till och med lägen för ytterligare mål, men 1–1 blev matchens slutresultat.

Programmet är inte längre tillgängligt

Mourinho straffad efter spionage

Tottenham fick en riktigt jobbig start på det nya året.

Borta mot Southampton var det nämligen hemmalaget som svarade för matchens enda mål. Detta genom Danny Ings, med ett mål som var anfallarens 13:e för säsongen och nionde på de tio senaste matcherna.

En kvart före slutet fick "Spurs" in en boll, då Harry Kane styrde in Christian Eriksens frispark. Målet dömdes ändå bort på grund av offside, samtidigt som Kane tvingades lämna planen på grund av bensmärtor.

I jakten på mål tog Spurstränaren Jose Mourinho till tvivelaktiga metoder i slutet av matchen. Tv-bilder visade hur portugisen vandrade över till motståndarbänken för att kolla på en Southamptontränares anteckningar.

Mourinho bestraffades med en varning.

Efteråt erkände Mourinho att han gjort fel. Men Southamptontränaren var en idiot, menade portugisen.

– Jag var oförskämd. Men jag var oförskämd mot en idiot. Jag förtjänade verkligen det gula kortet. Jag använde mig av fult språk mot honom, erkände "Mou" till BT Sport enligt BBC.

Jose Mourinho klappar om samtidigt som han får ett gult kort.
Bildtext Jose Mourinho accepterade sitt gula kort.
Bild: /All Over Press

Norwich tappade vinsten efter att Pukki blivit utbytt

Ligajumbon Norwich var på god väg mot tre ytterst värdefulla poäng hemma mot Crystal Palace.

I matchens fjärde minut förde nämligen Todd Cantwell laget upp i ledning, efter framspelning av Emiliano Buendia.

Ledningen höll till den 85:e minuten, då Connor Wickham kvitterade från närhåll. Målet avvinkades först för offside, men en VAR-granskning senare var matchen kvitterad. Matchen slutade 1–1.

Norwichanfallaren Teemu Pukki hade bytts ut strax före kvitteringsmålet. Palaceförsvaret hade rätt så bra koll på finländaren under hela matchen och Pukki var aldrig riktigt nära att utöka sitt målsaldo.

Se höjdpunkterna från Nowrich – Crystal Palace - Spela upp på Arenan

Videomaterial från Viasat.

Diskussion om artikeln