Irans FN-ambassadör kallar attacken mot Iran för krigsförklaring: ''Attacken bryter mot internationella lagprinciper''
Irans FN-ambassadör Majid Takht Ravanchi säger att USA i princip inledde krig med Iran i går efter attacken där den iranska generalen Qasem Soleimani dödades.
I en intervju för CNN säger Ravanchi att Irans svar på USA:s militära insatser är att inleda egna operationer.
President Donald Trump har rättfärdigat attacken eftersom Iran, enligt Trump, planerade att utföra attacker mot amerikaner. Han gav order om mordet för att ''stoppa ett krig - inte för att ''starta ett krig'' med Iran.
Ravanchi säger också att USA nu trappat upp spänningarna länderna emellan. Läget har varit spänt sedan införandet av ekonomiska sanktioner år 2018.
– Det här är ett nytt kapitel som går att jämföras med att förklara krig mot Iran, säger Ravanchi.
Också Ravanchi upprepar det Irans ledare redan låtit höra: USA har stränga vedergällningshandlingar att vänta.
Ber FN fördöma
I ett brev till FN:s generalsekreterare Antonio Guterres säger Ravanchi att Iran, i enlighet med rådande internationella lagar, förbereder sig på att ta till motåtgärder för att försvara sig mot ett yttre hot.
Ravanchi tillägger också att dödandet av Soleimani hur man än vänder på det uppfyller kraven på statsterrorism, och att gärningen bryter mot internationella lagprinciper - särskilt mot FN:s stadgor.
Ravanchi ber också FN att fördöma den ''kriminella'' attacken. Det är däremot väldigt osannolikt att FN gör det, eftersom USA med största sannolikhet skulle lägga in sitt veto ifall FN gjorde det, skriver nyhetsbyrån AP.
I gårdagens attack mot Soleimani dog åtta personer, inklusive Soleimani själv.
Källor: AP, Reuters, CNN