Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Lovisa satsar på rea - 50 procent rabatt på tomter och byggnadslov

Från 2020
Uppdaterad 14.01.2020 19:40.
Takstolar
Bildtext Det finns gott om tomter för småhusbyggen i Lovisa.
Bild: Yle/Mikael Kokkola

I ett försök att stimulera byggivern i Lovisa har staden sänkt rejält på prislapparna för tomter och bygglov.

Först rabatterades tomtpriserna. Ute i byarna är tomtrabatten 50 procent, utom i Forsby där avdraget är 30 procent.

Från och med början av januari blev det också billigare att ansöka om bygglov. Rabatten är satt till 50 procent.

- För ett bygglov, för ett småhus på 200 kvadratmeter, sparar en byggare omkring 500 euro, säger ledande byggnadsinspektör Miia Hento, från Lovisa stad.

Trots att ett småhusbygge lätt utgör en investering på flera hundratusen euro ser hon rabatten som en viktig signal.

- Nu är det billigt att bygga i Lovisa. Tomterna är billiga och nu också byggloven. Vi behöver fler invånare till staden.

Något som stadens dalande invånarantal klart visar. Under den senaste tioårsperioden har Lovisa stads invånarmängd minskat med omkring 700 personer. I slutet av 2018 hade staden 14 891 invånare.

Graf över befolkningsutvecklingen i Lovisa de senaste tio åren

160 tomter till salu

Initiativet till rean har tagits av stadens beslutsfattare.

- Vi fick, i samband med årets budgetberedning, som mål att stimulera inflyttningen och då valde vi att sänka på avgiften för bygglov, säger Miia Hento.

För tillfället har Lovisa stad ett 160-tal tomter till salu. En lista och karta med prisuppgifter, yta och byggnadsrätter finns på staden webbplats.

Det havsnära Lovisa präglas av småstadsidyll, en intressant historia, ett rikt kulturliv och en livskraftig landsbygd. Tjänsterna i Lovisa fungerar såväl i centrum som på landsbygden.

Lovisa stads webb.

Skolorna är en orsak till varför man borde flytta till Lovisa, anser Miia Hento.

- Vi har bra skolor och nya skolor både i Forsby och i centrum. Båda två är områden där vi har många tomter till salu.

Forsby skola och bakom den den nya skolan under byggnadsställningar
Bildtext Forsby nya skola borde locka nya invånare, tror Miia Hento. I Forsby säljer Lovisa stad ett 20-tal tomter.
Bild: Yle/Rebecka Svedberg

I Forsby säljer staden ett 20-tal småhustomter, nära centrum finns 16 tomter av dem 10 i Gråberg. Ett område som Lovisa länge kämpat med att bygga färdig.

- Varför det har gått så är svårt att säga, men en orsak kan vara detaljplanen som är ganska noggrann beträffande hur man får bygga, säger hon.

För tomternas del pågår rean hela året, för byggloven fram till slutet av mars.

Tomternas arealer varierar mellan 600 och 3 800 kvadratmeter och de nedsätta priserna är från 3,50 euro per kvadratmeter.

14.1.2020: Borgåfotografen Anette Sundström är finalklar i tävlingen årets bröllopsbild

20:12

Diskussion om artikeln