Kassör i föreningar i Ingå och Esbo förskingrade pengar - dömdes till villkorligt fängelse
En kvinna har dömts till drygt åtta månader villkorligt fängelse för grov förskingring. Hon har tagit pengar av föreningar i Esbo och Ingå.
Kvinnan var kassör i de två föreningarna. Hon stal totalt 26 700 euro av föreningen i Esbo och 21 510 euro av föreningen i Ingå.
Föreningen i Esbo sysslar med fackföreningsfrågor, där skedde stölderna mellan december 2017 och januari 2018.
Kvinnan förde över pengar från föreningens konto till sitt eget konto. Dessutom lyfte hon två gånger pengar ur en automat, summan var totalt 2 000 euro.
Fortsatte förskingra pengar i Ingå
Kvinnan fortsatte att föra över pengar till sitt eget konto från en förening i Ingå efter att hennes förskingring upptäckts i Esbo.
Hon förde elva gånger över pengar till det egna kontot. Den totala summan var 21 510 euro mellan april och december 2018.
Föreningen i Ingå sysslar med frivillig verksamhet.
Villkorligt fängelse
Västra Nylands tingsrätt dömde kvinnan till åtta månader och 10 dagar villkorligt fängelse.
Kvinnan ska betala tillbaka pengarna till föreningarna.