Stormen Dennis orsakar livsfarliga översvämningar i Storbritannien – träd föll på ett barn i Danmark

Atlantstormen Dennis fortsätter att hålla de brittiska öarna i sitt grepp. På söndagen varnade det brittiska meteorologiska institutet för livsfarliga översvämningar i England, Skottland och Wales som en följd av stormen.
Varningen är ovanlig och betyder att broar kan rasa och vatten kan strömma in i byggnader. Regnmängden kan uppgå till 140 millimeter.
Det är första gången på fem år som en så här allvarlig varning ges.
Myndigheterna varnar för att stormläget och översvämningarna förvärras under natten. Hittills har minst två personer omkommitpå grund av stormen i Storbritannien.
Soldater och reservister har kallats in för att bygga barriärer av sandsäckar för att hindra vattnets framfart på de mest utsatta ställena. Gummibåtar används för att evakuera folk ur sina översvämmade hus.

Gator svämmande över i Pontypridd i Wales

Tåg- och flygtrafiken i öriket störs fortfarande av hårda vindar. Bland annat har Easyjet varnat för allvarliga störningar i trafiken från Gatwick och Luton.
En farlig incident inträffade på lördagen på Heathrow då en Airbus A380 hade stora svårigheter att landa på grund av kastbyarna. Planet snurrade ovanpå landningsbanan utan att hjulen fick fäste. Planet tillhör Etihad Airlines.
Flicka skadades allvarligt i Danmark
Stormen har under söndagen också nått Sveriges västkust och Danmark.
I Danmark skadades en 4-årig flicka allvarligt då ett träd föll på henne och hennes mamma på grund av stormen, skriver Danmarks radio.
I Sverige har vindarna på håll blårt 20 meter och SMHI har utfärdat klass 1-varningar för mycket hårda vindbyar i stora delar av södra Sverige.
På västkusten var många hushåll utan el på söndagen. På sina håll i Sverige utlovas lika mycket nederbörd som det normalt faller under hela februari, rapporterar nyhetsbyrån TT.
Elnätsföretagen är redo att reparera eventuella stormskador på grund av fallande träd, rapporterar bland andra Sveriges television.
Trafikbegränsningar har införts på Öresundsbron som förbinder Sverige och Danmark, och på en lång rad andra broar i Danmark, skriver Jyllandsposten.
I Norge har fjällövergångar stängts och vägras hindrar framfarten bland annat i närheten av Bergen, skriver NRK.
Källor: AFP, STT, Reuters, TT, NRK, Jyllandsposten, SVT, DR
Artikeln uppdaterades klockan 20.31 med mer information om stormen och dess skador.