Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Stort kokainbeslag på containerfartyg i Danmark - kokainet lastades över i ribbåt vid Stora Bält

Från 2020
Uppdaterad 16.02.2020 15:20.
smuggling, kokain
Bildtext Fartyget Duncan Island hade bananer, broccoli och kokain ombord
Bild: AFP / Lehtikuva

Polisen i Danmark har gjort ett beslag av minst 100 kilo kokain ombord på ett containerfartyg. 27 personer har gripits misstänkta för smuggling.

Narkotikan fraktades på ett containerfartyg, som på lördagsförmiddagen stoppades till havs mellan öarna Langeland och Lolland.

Kokainet höll just då på att lastas över till en mindre båt. Polisen bordade fartyget och beordrade kaptenen att gå i hamn.

Alla de 24 ombordvarande på fartyget har gripits, plus ytterligare tre personer.

Containerfartyget hade seglat från Ecuador och var på väg till S:t Petersburg. Dess lagliga last var bananer och broccoli. Dagen innan hade det lagt till i hamnen i Helsingborg men den svenska tullen hade inte ingripit.

Kokainet slängdes över i en snabbgående båt

Från Helsingborg gick fartyget vidare väster om Själland och söderut via Stora Bält.

Söder om bron över Stora Bält lastades smuggellasten över i en ribbåt, körd av två män. Polisen följde efter båten och grep männen.

Containerfartyget bordades av polisen då det var nära gränsen till Tyskland.

Kokainpartiet var värt flera miljoner kronor. Enligt danska polisen skulle narkotikan fraktas till Köpenhamn, och därifrån vidare till andra ställen i Skandinavien.

Diskussion om artikeln