Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Uutissuomalainen: Var tredje finländare vill inte att det kommer flyktingbarn från Grekland hit

Från 2020
Uppdaterad 29.02.2020 10:37.
Mieltään parempien majoitusolojen ja nopeamman turvapaikkapäätöksen puolesta osoittavat turvapaikanhakijat kiersivät helmikuun alussa poliisin tiesulkua Lesboksella.
Bild: Stratis Balaskas / EPA

En tredjedel av finländarna motsätter sig regeringens beslut att ta emot föräldralösa barn och barnfamiljer från flyktingläger i Grekland, rapporterar Uutissuomalainen.

Det är 30-44 åringarna som ställer sig negativast och över 70-åringarna som ställer sig positivast till att bevilja människor på flyktinglägret asyl.

Två av fem finländare anser däremot att asylsökande barn och barnfamiljer ska få komma till Finland - medan var fjärde inte har en åsikt i frågan.

För en vecka sedan beslöt regeringen att Finland ska ta emot 175 asylsökande från flyktingläger på de grekiska öarna och andra ställen i EU:s utkanter.

President Sauli Niinistö sade att Finland bör prioritera småbarn och flickor.

På öarna finns för närvarande nästan 40 000 flyktingar som lever i totalt undermåliga förhållanden.

Enkäten i fråga gjordes av Tietoykkönen och den omfattar tusen finländares svar. Felmarginalen är 3,1 procent åt vardera hållet.

Diskussion om artikeln