Susann Sonntag är tillbaka med ny musik: "Jag har fått ett mod att våga"
Ett år har gått sedan man senast kunde höra Ingåbon Susann Sonntags vackra stämma på Vegatoppen. Då gjorde hon stor framgång med låten Sing for me. Nu är hon tillbaka med ny musik och utmanar på Vegatoppen med låten Våga våga.
Susann Sonntag är kanske mest känd från dansbandet Susann Sontag’s, som avslutade sin 33 år långa karriär för några år sedan.
Sedan dess har hon fokuserat på soloartisteriet, vilket hon uppskattat.
– Det har varit jätteskönt. All ära till det vi gjorde, men jag har ändå alltid haft en massa projekt jämsides så jag fortsätter med det.
DET HÄR ÄR SUSANN SONNTAG
Ett år av spelningar och musikskapande
Det senaste året har gått i musikens tecken för Sonntag. Hon har bland annat gjort spelningar där hon framfört Ted Gärdestads musik. Dessutom har hon skrivit egen musik och förberett en kommande spelning.
I det stora hela ser Sonntag positivt mängden liveframträdanden. Hon berättar att nästan hela sommaren redan är fullbokad av konserter och privata evenemang.
– Jag upplever att jag har bra med spelningar och uppträdanden. Nu när jag är fri kan jag göra olika samarbeten.
Utmanar på Vegatoppen med låt om att våga
Susann Sonntag utmanar nu på Vegatoppen med låten Våga våga. En låt som väcker många tankar.
Sonntag berättar att hon, efter många år i branschen, har börjat fundera på var hon hittar sin styrka.
– Jag har fått ett mod att våga. När jag skrev den här melodin så kände jag att, visst jag kan skriva texten själv. Men jag hade också en känsla av att det är någon annan som ska få göra det.
Sonntag förklarar att hon behövde någon som kunde se henne utifrån och hitta själen i texten.
Fick hjälp av Thomas Lundin
Hon frågade Thomas Lundin om han kunde tänka sig att skriva texten, vilket han också gjorde.
– Det föll så otroligt rätt. Han har känt mig i många år och visste exakt vad han skulle skriva.
Sonntag berättar att hon inte känner ett behov av att göra allting själv.
– Det viktiga är att det känns ärligt och att man har någonting att berätta i sina sånger.
"Tro på att våga!"
Ett av de viktigaste budskapen i låten är precis som låttiteln säger: att man ska våga våga.
– Det är en sak som jag vill säga med den här sången. Du kan tveka, men tro på att våga. Jag tror det ger så många nya vyer i livet när man vågar våga.
Våga våga kommer ut på Colla Records, Sam Sonntag är producent och Janne Hyöty spelar gitarr på låten.
Aktuell med egen show
För tillfället har Sonntag en stor show på kommande. Showen “Våga vara Susann” går på samma tema som låten som utmanar på Vegatoppen.
– Den 21 mars har jag ett fantastiskt gäng musiker omkring mig. Vi ska ha en härlig, sprittande, djup, rörande, sprallig show på restaurang Fyren.
Sonntag avslöjar att det kan bli en eventuell förlängning på showen i framtiden.
– Vi simmar lugnt nu. Man måste VÅGA ha premiär först, skämtar Sonntag.
Du kan rösta på låten här.
