Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Inga semesterresor i inlandet och till utlandet – Tyskland inför strängare regler i kampen mot coronaviruset

Från 2020
Pyhän Marian kirkko Berliinissä.
Bildtext Tyskland skärper greppet i kampen mot coronaviruset.
Bild: Petteri Bülow / Yle

Tyskland inför strängare regler för att försöka förhindra spridningen av coronaviruset. Det blir nu ett slut på bland annat semesterresor och gudstjänster.

En stor del av butikerna, kyrkor, moskéer, lekplatser, barer, diskotek, museer, biografer, djurparker ...

Den kompletta listan över det som nu ska stängas i landet är mycket lång.

Överenskommelse mellan den tyska regeringen och de tyska delstaterna gäller också bland annat hotellen, som under de kommande veckorna bara får ta hand om vad man kallar för nödvändiga övernattningar.

– Alla former av semesterresor i inlandet och utlandet ska nu undvikas, konstaterade förbundskansler Angela Merkel i samband med en presskonferens under måndagskvällen.

Begränsningar för butiker och restauranger

Butiker som är nödvändiga för det dagliga livet ska ändå få hålla öppet också i fortsättningen, hit hör bland annat livsmedelshandeln, apoteken, posten, bankerna och bensinstationerna.

Restaurangerna ska få hålla öppet bara mellan 6 på morgonen och 18 på kvällen. Man måste ändå begränsa antalet gäster och se till att öka avståndet mellan borden.

Reglerna för besök i sjukhus och ålderdomshem kommer nu också att skärpas.

– Ju bättre var och en håller sig till reglerna, desto snabbare kommer vi igenom det här, säger Merkel.

I Tyskland är redan en stor del av skolorna stängda och fler delstater kommer att stänga sina skolor under tisdagen och onsdagen.

De tyska statsjärnvägarna har också meddelat att man minskar på trafiken under de närmaste dagarna.

Diskussion om artikeln