Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

En dryg halv miljon bjöds för Gamla bastun i Ekenäs

Från 2020
En gammal röd tegelbyggnad vid havet.
Bildtext Gamla bastun från 1903 var ursprungligen allmän bastu.
Bild: Gunilla Ginström / Yle

Ett bud på 514 000 euro blev det högsta för Gamla bastun vid Västvallen 11 i Ekenäs. När summan efter klockan 14 gick över en halv miljon euro fanns det bara två budgivare kvar som bjöd i kapp.

Totalt deltog 17 budgivare i nätauktionen som avslutades på onsdagseftermiddagen (8.4).

Huset byggdes år 1903. Det ligger väldigt centralt med havsutsikt över Stadsfjärden och Stallörsparken.

Det har tidigare fungerat som allmän bastu, samlingslokal och ateljé. Tegelbyggnaden i tre våningar är skyddad i detaljplanen.

Sandstrand i en stad, i bakgrunden en sommarrestaurang på havet och andra byggnad.
Bildtext Byggnaden har en unik utsikt.
Bild: Gunilla Ginström / Yle

Tomtens areal är knappt 1 600 kvadratmeter och har en total byggrätt om drygt 1 000 kvadratmeter.

På tomten finns ytterligare två byggna­der förutom Gamla bastun: ett bostadshus från sent 1800-tal och en nyare bastu från 1969.

Budet är alltså drygt en halv miljon. Staden har rätt att förkasta anbudet. Det är stadsstyrelsen som fattar beslut om försäljningen. Beslutet kommer sedan också till påseende med möjlighet till besvär.