Snabblåneföretag fiskar fräckt efter företagare i knipa
Just nu varnas för snabblåneföretag som utnyttjar småföretagens svåra situation genom att fresta med lån. Den nya lagen som skyddar konsumenter från snabblån skyddar inte företagen.
En ny lag som bereds av regeringen slår fast ett räntetak på tio procent för snabblån och förbjuder direktreklam - men det gäller bara vanliga konsumenter, inte företag. Eftersom många småföretagare befinner sig i en svår ekonomisk situation, passar snabblåneföretagen på och idkar aggressiv direktmarknadsföring.
På Företagarna i Finland är chefsekonom Mika Kuismanen mycket bekymrad för snabblånebolagens framfart.
- Man fiskar efter uppgifter om företag som råkat i knipa och erbjuder dem lån på ofördelaktiga villkor, berättar Kuismanen.
Hej, vill du ha ett lån på 6 000 euro? Vi tycker att alla har rätt till ett lån, även de som inte får lån från banken
Svenska Yle har talat med flera företagare som bekräftar det som Kuismanen på företagarorganisationen säger.
I en e-post vi har tagit del av låter det så här:
"Hej, vill du ha ett lån på 6 000 euro? Vi tycker att alla har rätt till ett lån, även de som inte får lån från banken".
Svenska Yle har bett snabblåneföretaget om en kommentar men utan att få svar. Företaget har inget telefonnummer eller adressuppgifter - endast en e-postadress. Det finns inget namn på en ansvarsperson att hitta på hemsidan.
Svårt att veta var man ska söka stöd
Kristel Strandén som driver en skönhetssalong på Drumsö i Helsingfors har också fått snabblånereklam. Men hon säger att hon som företagare har varit beredd också på dåliga tider och tvingas därför inte ta lån på ofördelaktiga villkor.
- Jag har aldrig nappat på sådana där erbjudanden, säger hon.
Däremot kommer Strandén att behöva stöd, innan krisen är över. Hennes kundmängder har klart minskat på grund av coronakrisen.
- Hur mycket stöd som kommer att behövas beror på krisens längd, säger hon.
Finnvera, Business Finland, NTM-centralen, kommunen... Det är inte alldeles enkelt hur eller var man som småföretagare ska söka stöd om man har råkat ut för en akut kassakris.
Just nu är goda råd dyra.
- Jag tror det är Helsingfors stad jag ska vända mig till men jag har förstått att blanketten ännu inte finns, säger Strandén.
Företagare vilse i stöddjungeln
Harry Nordström jobbar på företaget Administer som hjälper företagare med ekonomiadministration. Han har bråda tider.
- Det finns företagare som är jättebra på det som de gör, men kanske inte på ekonomi, säger han. Då kan det vara utmanande att hitta just de stödformer som passar det egna bolaget.
Man fiskar efter uppgifter om företag som råkat i knipa och erbjuder dem lån på ofördelaktiga villkor
Många företagare har i dag stora utmaningar: kundmängderna minskar, det som tidigare var rutin ska nu skötas per distans.
För taxi - och restaurangföretagare blev det tvärstopp. Ändå ska till exempel pensionsavgifter, hyror, lånekostnader och skatter betalas.
Regeringen Marin har gått ut med löften om att stöda företagare men att öppna penningkranarna är inte alldeles enkelt i praktiken. Stödtjänsterna är överbelastade då många tar kontakt på en gång.
Just nu ringer många av Nordströms flera tusen kunder som företaget har och undrar var och hur de kan söka stöd.
Företagskunder i knipa
- När en kund i knipa ringer börjar jag inte omedelbart fakturera, utan försöker hitta en lösning. Men det är klart att vi inte sysslar med välgörenhet utan det här är vår business, konstaterar Nordström.
Nordström medger att inte han själv heller har fullständig kunskap på företagsstöden just nu.
- Ingen kanske har totalkoll på alla stöd just nu, men i vårt team på tolv personer har vi sammantaget stor erfarenhet av ekonomiadministration, säger Nordström.
Företagarorganisationen varnar
Nu hotas många företagare i den här svåra situationen av att snabblåneföretagen för en agressiv kampanj riktad till småföretagare.
Chefsekonom Kuismanen på Finlands företagare varnar för att ta lån där räntorna är höga.
- Det finns ofta dessutom tilläggskostnader som kan vara oskäliga, säger han. Regeringen borde ta itu med det här omedelbart.