Hoppa till huvudinnehåll

Sport

HBL: Birgitta Lindholm gör comeback i FM-serien – tar över KyIF:s damer

Från 2020
HIFK:s damtränare Birgitta Lindholm.
Bildtext Birgitta Lindholm.
Bild: Yle/Sebastian Backman

Efter en paus på fyra år är Birgitta Lindholm tillbaka som chefstränare i damernas FM-serie i handboll, skriver HBL. Enligt tidningen kommer Lindholm att agera chefstränare för Kyrkslätt IF:s representationslag.

Det blir samtidigt den första gången sedan 2016 som Lindholm tränar ett lag i FM-serien. För fyra år sedan tackade hon för sig i HIFK.

Lindholm återvände till tränarjobbet för ett år sedan då hon tog över ansvaret för just KyIF:s B-juniorer.

– Jag gav lillfingret åt KyIF förra året då jag jobbade med B-flickorna och nu får de hela handen, säger hon till HBL.

Uppdraget är att lyfta upp klubben senast i tid till 100-årsjubiléet år 2024.

KyIF har en oerhört tung säsong bakom sig. Laget lyckades endast knipa fyra segrar på 20 försök och låg näst sist i serietabellen då handbollsförbundet blåste av säsongen på grund av coronaviruset.

Men en tung förstärkning kan laget åtminstone se fram emot inför den kommande säsongen.

Enligt HBL har landslagsspelaren Jessi Laasio nämligen bestämt sig för att återvända till KyIF efter en säsong i SIF. Laasio var Sjundeålagets femte vassaste målskytt den gångna säsongen med sina 50 fullträffar.

Diskussion om artikeln