Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Ridskolornas ekonomi är sårbar i coronatider - det finns inga kostnader att pruta på

Från 2020
Uppdaterad 29.04.2020 05:16.
Kvinnor och häst
Bildtext Finlands ryttarförbund har infört restriktioner för hur man får röra sig på ridskolorna. Men det är okej att vara ute, till exempel kan man städa hagarna. Här är lektionshästen Olli med ridläraren Mia Maukonen och vuxenryttaren Karin Meinander i Hangö.
Bild: Johanna Lindholm/Yle

Även ridskolorna är utsatta i coronatider. Hästar är dyra i drift, och det finns få löpande kostnader som man kan pruta på.

Ett orosmoln just nu är om stallen alls kan ordna ridläger i sommar. Ridlägren är en betydande inkomstkälla för ridskolorna vid sidan av ridlektioner, kurser och inackordering av privathästar.

Ridläger viktiga för ridskolornas ekonomi

- Ridlägren står för nästan hälften av vår omsättning. Så nog är det ju en betydande ekonomisk förlust ifall de faller bort.

Det säger Jessica Aminoff, som tillsammans med sin mamma Arja Aminoff driver ridskolan i Billnäs i Pojo.

Jessica Aminoff håller i ett får brevid en häst
Bildtext Jessica Aminoff på Rilax gård i Bromarv driver ridskolan i Billnäs vid sidan av arbetet som bonde. Hon hoppas att man skall kunna ordna läger på gården i sommar igen.
Bild: Christoffer Westerlund / Yle

Hästarna flyttar alltid från Billnäs ner till Rilax gård i Bromarv om somrarna.

Den aminoffska släktgården med sina lummiga omgivningar invid havet är som tagen ur en bok för hästälskande unga och erbjuder möjlighet att leva nära djur och natur. Det är en upplevelse som inte är alla ridskoleungdomar förunnat.

Får hitta kreativa lösningar

Om, eller hur ridläger kan ordnas i sommar hänger på vilka beslut regeringen slutligen fattar angående restriktioner.

Just nu jobbar man i Billnäs på olika lösningar som ändå gör det möjligt att hålla lägren.

Man tittar på om det är möjligt att dela in sig i mindre grupper än tio personer och uppmuntrar de som har möjlighet att övernatta hemma.

Kan man inte åka hem över natten, får man ordna sovandet så att sängarna har tillräckligt avstånd från varandra.

- De som vill backa ur får också hålla sin plats till nästa sommar, men än så länge är det ingen som velat avboka sin plats, berättar Jessica Aminoff.

- Folk börjar nog också vara ganska trötta på att bara vara hemma så de vill verkligen komma, konstaterar hon.

På lägren får man göra allt det roliga man inte kan göra under terminen

I Hangö, hos Hangö Udds Ryttare är det också oklart hur det går med sommarens läger. Föreningens ridlärare Mia Maukonen bekräftar att lägren är viktiga, då de står för ungefär en tredjedel av årets inkomster.

Leende kvinna
Bildtext Ridlärare Mia Maukonen vid Hangö Udds Ryttare har fullt upp med att planera inför sommaren.
Bild: Johanna Lindholm/Yle

Ridlägren brukar också vara populära bland deltagarna, då de ger lite omväxling till vardagen.

Enya och Erin Meinander som ridit drygt fem år, är på väg på läger, förutsatt att de ordnas. De berättar varför lägren är så speciella:

- Man får göra sådant som man vanligtvis inte gör. Man får vara med kompisar och det är inte som en vanligt timme. Och så får man vara i stallet flera dagar i rad, säger Erin.

Kvinnor och häst
Bildtext Enya och Erin Meinander och deras mamma Karin Meinander är alla hästbitna. Flickorna hoppas att sommarens ridläger skall bli av.
Bild: Johanna Lindholm/Yle

-Man kan få sköta hästarna mera och rida ut i skogen mera och bestämma mera själv, räknar Erin upp som saker som hon tycker att gör det roligt att vara på läger.

- Man kan få åka vagn och fara och simma med hästarna, flikar storasyster Enya in.

Strängare direktiv i stallen i coronatider

1:30

Strängare restriktioner för vistelse i stallet

Hittills har de fortsatt att som normalt rida en gång i veckan.

Själva ridningen har inte påverkats så mycket av coronaläget, däremot gäller det strängare regler för hur man vistas i stallet.

Genast då krisen bröt ut, fick ridskolan direktiv av Finlands Ryttarförbund om vilka regler som gäller i stallet.

Finlands Ryttarförbund rf

I Hangö har restriktionerna inte lett till några större problem.

- Vi är extra noga med hygienen och undviker nära kontakt med andra människor, berättar ridlärare Mia Maukonen.

Detsamma gäller i Billnäs.

Ett exempel på hur man undviker närkontakt är att ridläraren själv gör i ordning hästen och för utrustningen till boxen där ryttaren sedan sadlar och tränsar hästen.

På det sättet undviker man närkontakt i sadelkammaren.

Rider i små grupper

I början medan man ännu red inomhus i manegen var det inte heller tillåtet att från läktaren följa med när andra red lektion.

Det var inte heller tillåtet att visats i stallet om man inte var där för att rida eller uttryckligen utföra någon syssla.

I Hangö stall har man inte heller fler än sex till sju ryttare per grupp, så man har inte varit tvungen att minska storleken på grupperna.

Trots att man är flera på en lektion, så är ridningen samtidigt en individuell sport.

Häst och ryttare utgör ett sitt eget ekipage och på ridplanen kan ekipagen och ridläraren hålla tillräckligt avstånd från varandra utan att undervisningen störs.

Kommunikationen har fungerat bra

- Det kom nog strikta direktiv från stallets sida direkt hur vi skall bete oss. Kommunikationen har fungerat riktigt bra, säger Enyas och Erins mamma Karin Meinander, som börjat rida i vuxen ålder.

Mest har hon saknat att titta på lektionerna med de andra föräldrarna.

- Det är ju ett umgängessätt, det är en otroligt fin gemenskap som finns här, säger hon.

Folk har för det mesta fortsatt att rida

Till ridlärare Mia Maukonens stora glädje är bortfallet av ryttare mindre än befarat i Hangö. Antalet har hållits ganska konstant, folk har fortsatt rida i sina grupper. Också många deltidshangöbor rider.

Ridskolornas ekonomi är sårbar i coronatider - det finns inga kostnader att pruta på

3:54

Också i Billnäs har ridskoleverksamheten fortsatt, berättar Jessica Aminoff.

- Vi kan hålla igång ridskolan än så länge. Verksamheten har snurrat på hela tiden eftersom ridning är en gren som inte kräver närkontakt.

Aminoff säger att de flesta valt att fortsätta rida terminen ut, men att några också avbrutit på grund av coronan.

Ridskolornas ekonomi sårbar

Hangö stalls ridlärare Mia Maukonen blev förstås förskräckt när coronaepidemin bröt ut och undrade hur krisen skulle påverka ridskolans ekonomi.

- Jo, det är klart, det är samma för alla stall. Jag läste en artikel i Helsingin Sanomat där två ägare till större ridskolor konstaterade att det skulle ta en eller två månader för ett stall att gå i konkurs om verksamheten måste sluta helt på grund av coronan, säger Mia Maukonen.

Stallet har stora löpande kostnader, som egentligen inte går att skära ner.

Kvinna med hund
Bildtext Mia Maukonen med terriern Ulla i famnen, är glad över att folk fortsatt att rida i Hangö.
Bild: Johanna Lindholm/Yle

Hästarna ska ha mat, de ska skos, avmaskas; de kan bli sjuka. Kostnaderna för vatten, el, avfallshantering är betydande i ett stall och de anställda ska ha lön.

- Det är egentligen inget vi kan skära ner på ens fast verksamheten skulle sluta. Hästarna behöver skötas.

Som tur är, har de flesta av stamkunderna ändå fortsatt att rida och stallet får också inkomster genom att hyra ut boxar åt privathästar.

- Det är förstås också viktigt. Vi har ungefär hälften lektionshästar och hälften privata. Men ridskolan hämtar förstås mera pengar,
även om uthyrningen är viktig nu, för det är pengar som skulle komma även om vi skulle vara tvungna att stänga.

Ingen Seahorse Week i år

En stor besvikelse för Hangö Udds Ryttare är att årets kronjuvel i evenemangsväg, Seahorse Week, skjuts upp till nästa år.

Hästar står uppradade vid en prisutdelning.
Bildtext Seahorse Week i Hangö är en uppskattad tävling bland Finlands ryttarelit och viktig för den lokala ridskolan.
Bild: Virpi Nippala

De nationella GP-tävlingarna i banhoppning betyder mycket för såväl ridskolan som hästporten och turismen i Hangö.

Ingen Seahorse Week i Hangö i sommar

3:45

Tävlingarna går alltid av stapeln sista vecka i juli och pågår i dagarna fem. När man räknar med förberedelser och avslutande jobb, hämtar den folk till Hangö i en hel veckas tid.

- Jag tycker synd om Hangö stad, som går miste om en massa folk. Hotellen har varit fullbokade långt i förväg och så kom det här beskedet, säger Mia Maukonen.

Orsaken till inhiberingen är regeringens beslut att förbjuda sammankomster på över 500 personer.

Förlust både ekonomiskt och imagemässigt

För ridskolan innebär det här såväl en ekonomisk som pr-mässig förlust.

Det är föreningen Seahorse Week som står som arrangör, men intäkterna från tävlingsavgifter och försäljning kommer ridskolan till godo.

-Oftast har vi använt intäkterna till extra utgifter som att renovera stallet eller förbättra ridplanen, berättar Mia Maukonen.

Rött stall
Bildtext I ett stall finns det alltid något som behöver renoveras eller fixas.
Bild: Johanna Lindholm/Yle

-I år skulle de ha använts till att lägga nytt tak, men nu får vi försöka hitta de pengarna någon annanstans. Vanligen har pengarna från Seahorse använts till sådant som kanske intäkterna från kärnverksamheten inte räcker till.

För de elever som tävlar är Seahorse Week också en tävling som sporrar ryttarna.

Ridskolans egna ekipage deltar ofta i de lägre klasserna, men i år får man alltså fortsätta träna med siktet inställt på nästa år istället.

Ida Repo och hästen Zidamanta Velvet på banan.
Bildtext Här deltar Hangö Udds Ryttares Ida Repo på lektionshästen Zidamanta Velvet i Seahorse Week år 2017.
Bild: Susa Laine

- Vi tränar helt som vanligt, säger Mia Maukonen som också fungerar som Seahorse Weeks tävlingsledare.

I övrigt säger hon att man i år hållit lite låg profil när man avvaktat hur det blir med årets hästvecka.

- Men jag är glad att vi fick veta i så god tid. Vi kunde genast meddela alla våra samarbetspartners och sponsorer, och vi hoppas de vill vara med i nästa år.

Intervjun med Jessica Aminoff baserar sig på en direktsändning med Bubi Asplund.

Artikeln uppdaterades kl 9.10 med två bilder.

Diskussion om artikeln