Hoppa till huvudinnehåll

Hajbo

Kasper: Finalist i MGP 2020

Från 2020
Uppdaterad 13.05.2020 09:43.
Kasper kikar fram mellan två trädstammar och tittar in i kameran
Bildtext Kasper Kammonen.
Bild: Niklas Renkonen

Kasper Kammonen är en av de tio utvalda artisterna till årets MGP-final, som sänds den 10 oktober 2020 på Yle Fem och Yle Arenan.

Kasper - "Vi skapar en värld"

Kaspers låt handlar om vad vi måste göra för att alla skall må bra i vardagen. Låten kom till efter att han hade kollat på MGPs livestream på Instagram, där programledaren Jontti inspirerade till att skriva låtar.

Kasper är 11 år och bor i Korsholm.

Kasper träffade MGP-gänget på skolturnén och blev intresserad av att vara med i MGP. Han var intresserad av att söka både som dansare och som artist, men till slut valde han att skriva en låt.

"Där satt den", ropar Kasper då Märta ringer och berättar att han kommit med i MGP:

MGP - Melodi Grand Prix är en låtskrivartävling för 8-15-åringar som produceras i samarbete mellan Finlands Svenska Ungdomsförbund FSU, produktionsbolaget Five Corners och Yle.

Du hittar oss här:
MGP på Yle Arenan

Följ oss på sociala medier!
Instagram: @ylemgp #ylemgp #mgpfinland #mgp2020
TikTok: @ylemgp
Facebook:ylemgp