Inrikesminister Ohisalo om ungas beteende på stranden: Oacceptabelt och ytterst oroväckande
Inrikesminister Maria Ohisalo (Gröna) har tackat polisen i Helsingfors för nattens insats vid Sandudds simstrand. Ungdomar attackerade polisen på ett exceptionellt sätt vid tvåtiden i natt.
Ohisalo skriver på Twitter att våldsamt motstånd mot polis ska fördömas och att det är särskilt oroande när tjänstemän skadas i sitt arbete.
Ohisalo önskar de poliser som skadades vid tjänsteutövningen ett snabbt tillfrisknande.
Exceptionellt beteende mot poliser
Polisen tillkallades ursprungligen till Sandudd för att avstyra ett slagsmål mellan två gäng. Ungdomarna blev uppretade av att polisen grep en person, och därefter började aggressionerna mot polisen.
Ungdomarna kastade sten, flaskor och sköt raketer mot poliser och polisens fordon.
Polisen svarade med pepparsprej. Enligt polisen skadades ingen av ungdomarna i incidenten.
Åtminstone en polis ska ha skadats lindrigt av en fyrverkeripjäs och ett antal bilar - både polisens och privatpersoners bilar som stod parkerade i området - fick skador.
I ett skede var det 30 polispatruller på plats.
Fem minderåriga pojkar greps och fyra av dem är fortfarande gripna.
Polisen intensifierar övervakningen
Helsingforspolisen meddelade i eftermiddags att man kommer att intensifiera övervakningen på lördag kväll och natt.
Fler poliser kommer att finnas på populära festplatser i förebyggande syfte på grund av händelserna på stranden.