Sjundeåbo som anmälde vattenskada i kommunhuset prisas av kommunen
Sjundeå kommun belönar Leif Ström som anmälde vattenskadan i kommunhuset för ett par veckor sedan. Ström fick motta kommunens gåvor för föredömlig och vaksam verksamhet.
Det var fullmäktiges ordförande Heikki Kaisla, kommunstyrelsens ordförande Merja Laaksonen och kommundirektör Juha-Pekka Isotupa som uppvaktade Ström.
Det var den 14 juni som en omfattande vattenskada uppstod i kommunhuset.
Leif Ström larmade nödcentralen då han under sin morgonpromenad med hunden märkte att vatten strömmade ut på kommunhusets gårdsplan.
Sjundeå säger att Ströms agerande var ett bra exempel på hur vi ska förhålla oss till vår gemensamma egendom och omgivning.
Orsaken till vattenskadan var att en ventil i luftkonditioneringsmaskinen på tredje våningen gick sönder. Skadorna är stora och halva huset är ur bruk resten av sommaren.