Bästa hemknuten i Svenskfinland: Raunistula i Åbo
Regnmolnen ligger tunga över Åbo men i den mysiga stadsdelen Raunistula där trähus och grönska kantar de smala gatorna, glömmer man snabbt bort det. Jan Otto-Andersson säger att Raunistula är som landet mitt i centrum, och det är lätt att förstå vad han menar.
Små trähus kantar grusvägarna.
- Det är alldeles nära centrum av Åbo, och lätt att ta sig överallt till fots, med cykel eller med buss. Samtidigt är det som att bo på landet, det här är en idyll som blir allt mer populär.
För bara dryga 30 år sedan hade området dåligt rykte på grund av mängden kriminalitet i området.
- Då vågade min mamma inte berätta för sina väninnor att jag flyttat hit, säger Jan-Otto Andersson och skrattar.
- Då fanns här också en silo med fiskmjöl, så då det blåste åt fel håll luktade hela området fisk.
Det finns mycket kultur och historia förknippat med Raunistula. Här har man hittat bosättningar ända från 1000-talet. På 1800-talet bodde här torpare som gjorde dagsverke för att betala arrende.
Här finns också Finlands äldsta egnahemshusförening som grundades år 1902.
Korois udde, där biskopssätet och den första domkyrkan fanns, ligger på gångavstånd. Om man går vidare kommer man till Hallis. Där kan man ta en kanot och paddla upp ännu längre längs med ån.
Mitt i Raunistula finns Konsa gård, där olika kurser och evenemang ordnas regelbundet.
Jan-Otto Andersson har svårt att välja vad som är det bästa med att bo i Raunistula.
Här finns så många vänner och gemenskapen är god. Här finns också ett lugn, och det finns mycket natur och grönska.
Med kollektivtrafiken kommer man snabbt och lätt till hamnen eller flygfältet, och därifrån vidare ut i världen.
- Även om det här är en relativt finskspråkig stadsdel, så tycker jag ändå att det är en del av Svenskfinland. Svenskspråkiga som flyttar hit har nära till allt, till exempel Åbo Akademi och svenskspråkiga skolor till barnen.
Invånarna i området ordnar också evenemang för grannskapet. Under sommaren samlas man och sjunger allsång tillsammans på Konsabacken i Raunistulas kärna.


Bästa hemknuten i Svenskfinland: Raunistula i Åbo
Jan-Otto Anderssons gård i Raunistula är ett typiskt exempel på hur trädgårdarna kan se ut i det lummiga området.