Finland stod för pigg insats i första landskampen på fem månader – ungdomliga landslaget slog Estland klart
Fem debutanter i ett ungt landslag – och i sin första landskamp var Remu Raitanen poängbäst. Finland slog Estland efter en utmärkt start. "En positiv insats", säger experten Teemu Rannikko.
Finland spelade sin senaste basketlandskamp i slutet av februari när det blev seger mot Schweiz i EM-kvalet.
I kväll var landslaget tillbaka i spel efter en paus på fem månader. I hemmalandskampen mot Estland blev det en klar finländsk triumf.
Finland öppnade alldeles strålande i Hagalund, gjorde 33 poäng i första perioden och släppte aldrig den ledningen.
Finland ledde med nitton poäng i paus. Den ledningen förblev i praktiken intakt i den andra halvleken. 97–76 skrevs segersiffrorna.
– Jag är framför allt nöjd med att Finland gör 97 poäng. Finland stod för en positiv insats, säger Yles expert Teemu Rannikko.
Förbundskaptenen Henrik Dettmanns trupp saknade många av de rutinerade nyckelspelarna och hade en snittålder på drygt 22 år. I laget fanns fem debutanter – och Remu Raitanen var poängbäst i hela laget med sina 15 poäng.
Raitanen är en av flera spelare i veckans landslag som spelar i den nordamerikanska universitetsligan.
Finland spelar en till landskamp mot Estland på torsdag. Matchen spelas i Lojo och sänds i Yles kanaler.
Basket, landskamp:
Finland–Estland 97–76 (48–29)