Efterfrågan på sommarstugor är större än utbudet i Västnyland - nu vill unga också ha sommarställe
Under våren och sommaren i år har det varit ett rejält uppsving i efterfrågan på fritidsbostäder i våra trakter. För tillfället möter utbudet inte efterfrågan, säger fastighetsförmedlare i Västnyland.
Olika fastighetsförmedlare i trakten har sett en ökning på allt från tio till femtio procent på försäljningen av fritidshem under våren och sommaren.
Aktia fastighetsförmedling uppger en ökning på omkring femtio procent på försäljning av fritidsboenden i Raseborg.
– Det är klart livligare, nu går det att sälja och det verkar fortsätta, säger fastighetsförmedlaren Magnus Nyström på Aktia.
Sb-hem i Raseborg uppger att de också ser en ökning i försäljningen.
– Det är ju såklart ledsamt med coronasituationen men om vi ska se något positivt så har stugförsäljningen ökat radikalt, säger Basti Karjalainen på Sb-hem.
Basti Karjalainen uppger att Sb-hem har sett en ökning på drygt tio procent på försäljningen av fritidsbostäder. Sb-hem är ett företag som fungerar på franchising-grund och ägs av Sparbankerna.
Också fastighetsförmedlaren Lea Adolfsson som är egenföretagare har haft fullt upp i sommar. Hon uppger en ökning på hela fyrtio procent.
– När coronaepidemin bröt ut märktes det ganska direkt att folk började fråga efter mer fritidsboenden, säger Lea Adolfsson.
– Hos mig har efterfrågan hållit i sig in i sommaren, men det återstår att se hur det blir nu när folk återvänder till jobben och till huvudstadsregionen, fortsätter Adolfsson.
Utbud möter inte efterfrågan
Magnus Nyström vid Aktia fastighetsförmedling skulle gärna se ännu fler objekt eftersom det nu finns en marknad för dem.
– I och med att köpkraften är starkare har det också betytt att det inte finns tillräckligt med nya objekt för alla som är villiga att köpa, säger Magnus Nyström.
Fastighetsförmedlare berättar att utbudet inte möter efterfrågan. Mäklarna berättar att det har blivit rusning på visningarna i vår och sommar.
– När restriktionerna släppt har det har varit 10-15 familjer på en visning, berättar Basti Karjalainen på Sb-hem.
Många har blivit utan sommarställe då fastigheter har sålts över det begärda priset.
– Det har uppstått tävling på marknaden, folk bjuder över det begärda priset. Det här gynnar så klart försäljarna, fortsätter Karjalainen.
Unga köper sommarställe
Lea Adolfsson som är verksam från Ingå till Hangö har också noterat en annan trend då det gäller fritidsbostäder.
– Jag har märkt att det är allt fler unga familjer som köper sommarstugor och fritidsbostäder. Jag tror att de vill komma loss från huvudstadsregionen och vardagen där, säger hon
Fastighetsförmedlarna tror att folk har blivit inspirerade att köpa fritidsbostad på grund av att man jobbat hemifrån. Också det faktum att man inte har kunnat resa har lockat köpare.
– Folk som är bosatta innanför ring trean har märkt att de måste slippa ut ur den bubblan, säger Basti Karjalainen på Sb-hem Raseborg.
Det finns siffror på att försäljningen av bostäder har gått bättre på små orter än i större städer under våren och sommaren.
– Om man ser på den landsomfattande fastighetsmarknaden kan man märka att det har sålts mycket mindre i större städerna. Däremot har försäljningen ökat på mindre orter, vilket visar på att folk har velat ut från de större städerna, säger Basti Karjalainen.
Allt från A till Ö går åt
Det finns stor köpkraft i Västnyland just nu. Allt som kan användas som en fritidsbostad säljer väl.
– Just nu säljer allt från a till ö. Det är inte bara stugor vid vattnet som går åt, utan även stugor utan strand går åt. Till och med sommarstugor ute i skärgården som stått stilla en längre tid har nu blivit sålda, säger Basti Karjalainen.
Allt verkar gå åt, men allra helst vill folk ha fastigheter med alla bekvämligheter.
– Folk vill ha ett hus med alla bekvämligheter. El, vatten, egen strand och bilväg fram, berättar Lea Adolfsson.
– Men jag har också sålt några holmar, berättar Adolfsson.
Också på Aktia är Magnus Nyström av samma åsikt och efterlyser bostäder med alla bekvämligheter.
– Fina fastigheter, helst med alla bekvämligheter är alltid efterfrågade och inte minst i år, säger han.
– I Hangö har det gått speciellt bra i år, där går handeln väldigt bra, berättar Magnus Nyström.
Läget lockar
Alla mäklare tror att Västnyland gynnas av sitt lämpliga läge.
– Ett kriterium är att folk vill köra högst två timmar och så ska de vara på stugan, säger Lea Adolfsson.
En kort väg och nära till det andra hemmet är viktigt för köpare idag.
– Vi ligger nära både Helsingfors och Åbo, det är lätt att komma på fredag och åka hem på söndag, säger Basti Karjalainen på Sb-hem.