Pellinge och skärgården är viktiga för operasångerskan Monica Groop: “Man känner hur pulsen sjunker när man stiger i land"
Trädgårdspyssel, löprundor och sånglektioner hemma i vardagsrummet. Operasångerskan Monica Groop varvar både fritid och arbete på sitt fritidsboende på Pellinge i Borgå.
Klockan har strax slagit halv tio på torsdagsmorgonen när Monica Groop tar de sista löpstegen upp för trappan till terrassen på Benitas café.
Sedan sex år tillbaka är hon fritidsboende på Pellinge, en ö som i dag har blivit väldigt viktig för henne.
- Det är en central del av mitt liv just nu. Vi tillbringar så mycket tid som vi kan här.
Enligt henne är skärgården det bästa med Pellinge. Hon nämner också trevliga människor och härlig omgivning som bidragande faktorer.
- Att komma hit med färja har också ett sådant här romantiskt skimmer. Man känner hur pulsen sjunker när man stiger i land och kommer från storstaden.
Hur ser en perfekt dag ut på Pellinge?
- Dagen börjar med en härlig länk på morgonen följt av kaffe på terrassen med havsutsikt. Där sitter jag länge i lugn och ro och läser HBL och känner att jag inte har bråttom någonstans.
Groop berättar att en liten sångstund också är så gott som obligatorisk under dagen för att upprätthålla rösten.
- En perfekt dag innehåller också en båttur, till exempel till Äggskär som är här nära.
Trivs med lugnare tempo
Under sommaren har Groop medverkat i några konserter och under hösten väntar bland annat Sibeliusdagarna i Lovisa.
Helgen 6-9 augusti står hon också på scenen under Pellinge musikdagar som hon är konstnärlig ledare för.
Groop berättar att hon lämnat de mest intensiva åren som operasångare bakom sig.
- Jag tar det lite lugnare nu. Jag tycker om att inte ha en så stressig tidtabell. Jag tycker om att motionera, undervisa och pyssla i trädgården. Nu sjunger jag när någon vill och när någon kommer sig för att be mig.
Inför hösten känner Groop sig lite orolig för hur läget med coronaviruset utvecklar sig.
- Jag känner mig stressad då sången är mitt instrument. Den här sjukdomen som alla är rädda för drabbar lungorna och man kan länge lida av symptom vilket faktiskt inte är roligt för en sångare.
Föreläsning i köket och sånglektion i vardagsrummet
Monica Groop och hennes man är fastbosatta i Helsingfors där de båda också jobbar. Groop som lärare vid Sibelius Akademin och hennes man som professor i inre medicin vid HUS och som chef för en diabetesforskargrupp.
Att kombinera bådas jobb under den exceptionella våren med distansarbete var inte alltid så lätt, berättar Groop.
- Min man reser och föreläser mycket kring sitt jobb och nu sker alla föreläsningar hemifrån från vårt kök, vilket jag inte är så övertygad om att jag är så glad över. Samtidigt är jag glad över att han inte behöver resa.
I samma veva har Groop undervisat och dragit sånglektioner hemifrån vardagsrummet.
- Det är lite svårt det där med att han ska föreläsa och jag ska sjunga. Man måste passa in tiderna så att man vet när han kan föreläsa och när jag kan öva eller undervisa.
Fastän det har varit en del pusslande så anser Groop att våren och sommaren gått förvånansvärt bra. Att undervisa via nätet är ändå inte helt problemfritt.
- Hurdana mikrofoner du än har så vill det förvränga ljudet, det blir inte samma sak så du kan inte ta ställning till kvalitet. Man får ta ställning till annat, så som textbehandling, uttal och rytm och frasering.
Hur undervisningen kommer att ske i höst är fortfarande oklart. Groop hoppas att de så småningom kunde återgå till vanlig undervisning för studenternas skull.