Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Ett fjärde vattenläckage i kedjan av läckor som började i Sannäs i Borgå – nu sprang en vattenledning på Runebergsgatan läck

Från 2020
Reparationsarbete för vattenrörsläcka
Bildtext För att komma åt att reparera det spruckna röret grävdes en grop i gatan.
Bild: Milena Hackman / Yle

Tidigt på tisdagsmorgonen skedde ett nytt läckage i en vattenledning i Borgå, den här gången på Runebergsgatan. Läckaget var det fjärde inom en dryg vecka.

Peter Ekstam, arbetschef på Borgå vatten, berättar att anmälan om läckan kom vid sextiden på morgonen.

– Ledningen har fått ett hål tidigt på morgonen.

Ekstam säger att det inte skedde någon stor skada.

– Det är en normal läcka. Ingen har lidit någon skada av det läckande vattenröret.

På gatan har det grävts en stor grop runt vattenröret som gick sönder.

– Det var ett hål på röret och där har man lagt på en reparationsmuff.

Efter att hålet har reparerats fyller man till gropen igen.

Peter Ekstam
Bildtext Peter Ekstam berättar att läckan inträffade tidigt på tisdag morgon.
Bild: Milena Hackman / Yle

En kedja av läckor

Tisdagens vattenläckage är det fjärde på ungefär en vecka. De olika rörläckorna verkar vara kopplade till varandra.

Ekstam säger att läckorna beror dels på att vattenledningarna är gamla, dels på tryckförändringar.

På grund av ett större läckage som uppstod i Sannäs huvudvattenledning måndagen den 17 augusti har Borgå vatten tagit i bruk Borgbackens reservvattentag under tiden för reparationsarbetet.

– Borgbackens vattentag förorsakar förändringar i tryck och andra tryckstötar än normalt samt riktningsändringar i strömningen i ledningsnätet.

Kedjan av läckor började i Sannäs.

– Det första stora läckaget i Sannäs huvudvattenledning kan ha satt i gång den här kedjan av läckor.

Vattnet från Borgbackens vattentag har en avvikande smak

Läckorna i sig påverkar inte vattenkvaliteten på ett lokalt plan vid området där de har skett.

Orsaken till att vattnet i centrumområdena har en avvikande smak beror på att det kommer från reservvattentaget.

– Vattnet som kommer från Borgbackens vattentag har en annan kvalitet och smaken är annorlunda än vad den är normalt.

Vattenverk i höstlandskap.
Bildtext Vattnet från Borgbackens vattentag har en avvikande doft och smak.
Bild: Yle/Mikael Kokkola

Smaken av vattnet från Borgbackens vattentag kan upplevas som dålig eftersom att det innehåller mera järn och mangan.

Ekstam säger att det inte går att förbättra smaken på kort sikt.

Som följd av ledningsarbetet kan vattnet i området kring Runebergsgatan vara rostigt eller grumligt i några dygn. Det kan också förekomma luft i vattenledningen.

Låt då vattnet rinna en stund tills det har blivit klart och kallt.

Diskussion om artikeln