I stallet till och med tolv timmar per dag - Hangöbon Emilia Hellmans liv kretsar kring hästar
Hangöbon Emilia Hellman lärde sig rida och umgås med hästar redan då hon var riktigt liten. Numera vistas hon i stallet mest hela tiden. Hon tävlar också flitigt, minst vartannat veckoslut.
Emilia Hellman, 18 år, trivs i Hangöudds Ryttares stall. Det har hon egentligen gjort hela sitt liv, eftersom hennes mamma, ridläraren Mia Maukonen, är en inbiten hästmänniska och är anställd vid stallet.
- Det beror på hurdan dag jag har, ibland är jag här tre timmar ibland upp till tolv timmar per dag, skrattar hon.
Hon säger att hon utöver stallet ändå ibland hinner umgås med sina vänner.
Från Belgien till Danmark
För några veckor sedan kom hon hem från Belgien där hon jobbade i ett stall. Där vistades hon i fem månader.
- Jag jobbade som hästskötare. Varje morgon kom jag till stallet klockan sju eller lite tidigare och sedan skötte jag hästar hela dagen.
Hon berättar att hon bland annat jobbade med en tävlingshäst.
I oktober reser hon utomlands igen. Då ska hon till Danmark.
- Där ska jag också jobba med hästar.
Tävlar väldigt ofta
Emilia Hellman tävlar ungefär vartannat veckoslut. Senaste weekend tävlade hon i något man kallar regiontävlingar i Borgå. Hon är inte riktigt nöjd med hur tävlingarna gick för hennes del.
Hon pratar om kommunikationsbrister som ledde till att hästen i den ena tävlingen rev ett hinder och i den andra missade ett hinder.
Då vi pratar om hennes ryttarkarriär så här långt berättar hon om några segrar hon tagit.
- I fjol vann jag min klass i Seahorse week här i Hangö. Jag tävlade då i klassen med hinderhöjden 110 centimeter.
Hennes tävlingshäst kallas Vempula. Stoet heter egentligen Gouvernante van de Donkhoeve.
- Hon har stor personlighet och stark egen vilja. Men hon tycker nog också om att jobba, säger Emilia Hellman.
Och när en banhoppningshäst jobbar så handlar det förstås om att hoppa över hinder. Det gillar Vempula.
Drömmer om ett yrke med hästar
Emilia Hellman har inte lagt upp några egentliga målsättningar för sin ryttarkarriär.
- Vempula är min första egna tävlingshäst så det tar lite tid för oss att lära känna varandra. Vi har haft hästen i två år och först nu har jag börjat hoppa med hinderhöjden 120 centimeter.
- Hon har inte heller kapacitet att hoppa över högre hinder än så, säger hon.
Tidigare har Emilia Hellman tävlat med andras hästar.
Hon säger att hon gärna skulle jobba med hästar i framtiden. Att bli professionell ryttare är något hon drömmer om.
- Det kräver tid och pengar, funderar hon.
Allt är roligt med hästar
För tillfället jobbar hon på ett byggföretag. I det jobbet gillar hon mest att måla.
Och när det gäller hästar gillar hon det mesta. Att få Emilia Hellman att säga vad som inte är kul då det gäller hästar är näst intill omöjligt. Det är bara roligt.
- Det är en svår fråga att svara på. Jag tycker bara så mycket om hästar, säger Emilia Hellman.
