Borgåskådisen Albert Häggblom fick roll i pjäs på Dramaten: "Det behövs alltid någon Borgåbisi"
Borgåbördiga skådespelaren Albert Häggblom ska spela i pjäsen Berusade på Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm.
- Det här betyder jättemycket för mig. Dramaten är ju vad då, Sveriges eller till och med hela Nordens största teaterhus. Att få komma in här och träffa människorna och se hur det fungerar är en fantastisk möjlighet. Det är ju guld för mig att få vara här, säger Häggblom.
Då vi ringer upp Häggblom har han just avslutat repetitionerna för dagen. Premiären är den 7 november.
Häggblom flyttade till Sverige redan 2012 då han började på musikallinjen på Balettakademien i Stockholm. Efter det har han fortsatt jobba och studera om vartannat.
Häggblom har jobbat både med musikaler, teater och film. Just nu går han sista året på skådespelarlinjen i högskolan för scen och musik i Göteborg.
Till Häggbloms skådespelarpraktik på Dramaten hör att vara understudy, eller inhoppare, till fyra olika roller i pjäsen. Han ska alltså vara redo att hoppa in om någon av de andra skådespelarna blir sjuk, till exempel.
- Att ha inhoppare är någonting som kanske, i och med coronahärvan, kommer att bli mycket vanligare, säger Häggblom.
Dessutom har man skrivit in en helt egen liten roll åt Häggblom: Han ska vara butler åt det rika paret i pjäsen.
Borgåbisin behövs
Liksom namnet säger är alla pjäsens karaktärer berusade.
- På ett eller annat sätt har de lyckats bli riktigt asfulla just den här kvällen. Det är då som alla sanningar kommer fram, säger Häggblom.
Att spela full är inte det lättaste, men Häggblom har ett knep:
- Man har ett starkt fokus, men resten vinglar som fan.
När han ställer sig på scen kommer det antagligen att kännas ganska overkligt att se ut över publiken: i en sal med 350 platser får det sitta högst 50 personer.
Det här på grund av coronarestriktionerna.
- Som tur har jag ett studieår kvar. Nu just är det ju svårt att hitta jobb i branschen, säger Häggblom.
När han väl blir klar håller Häggblom alla dörrar öppna. Musikaler och komedier är nära hjärtat, men särskilt tv och film lockar.
- Det har jag inte gjort så mycket, och det skulle vara roligt. Det behövs alltid någon Borgåbisi eller finlandssvensk i tv-serierna, säger Häggblom.
Vill du veta mer om hur det är att spela asfull på Sveriges främsta teaterscen? Eller undrar du vad svenskarna säger om riktigt bred Borgådialekt? Då kan du höra mer här:
