Två skadade i misstänkt terrorattack i närheten av Charlie Hebdos tidigare redaktion i Paris - sex personer gripna
Minst två personer har skadats i en knivattack utanför satirtidningen Charlie Hebdos tidigare redaktion i Paris. Polisen har gripit två misstänkta förövare.
En man greps kort efter attacken i närheten av Place de la Bastille. Enligt åklagaren Remy Heitz är det fråga om den huvudmisstänkta i fallet.
Enligt Europe 1 radio är den misstänkta gärningsmannen en 18-årig man. Han ska vara känd av säkerhetspolisen sedan tidigare.
Under fredagen greps ytterligare fem män, enligt Frankrikets inrikesminister Gerald Darmain. Männen är födda mellan 1983 och 1996 och myndigheterna har inte kommenterat varför de gripits.
Det är oklart om attacken är kopplad till Charlie Hebdo. Enligt minister Gerald Darmain är det frågan om en terrorattack.
Attacken utreds som misstänkt terrorbrott och antiterroråklagare har tagit över undersökningen.
Poliskällor bekräftar att två personer skadades i attacken. Tidigare talade man om fyra skadade.
Ett av offren rapporteras ha allvarliga men inte livshotande skador.
Offren arbetade i byggnaden
Offren uppges ha arbeta vid ett tv-produktionsbolag som har kontor i samma byggnad där Charlie Hebdo tidigare hade sin redaktion.
De ska ha angripits utanför byggnaden.
– Jag satt på mitt kontor då jag hörde skrik från gatan. Jag tittade ut genom fönstret och såg en kvinna som låg på marken. Hon såg ut att ha blivit slagen i ansiktet med en machete.
– Jag såg en annan granne ligga på marken och gick för att hjälpa, sa ett vittne.
Symbolisk plats
Polisen spärrade av området kring byggnaden kort efter attacken eftersom man påträffat ett misstänkt föremål. Polisens bombtekniker undersökte föremålet som visade sig vara ofarligt.
Charlie Hebdos nuvarande adress är hemlig av säkerhetsskäl.
I början av 2015 angrep två islamska extremister Charlie Hebdos redaktion och dödade tolv personer.
Rättegången mot 14 personer som åtalas för delaktighet i attacken inleddes nyligen.
– Den här attacken inträffade på en symbolisk plats samtidigt som rättegången om den förskräckliga attacken mot Charlie Hebdo pågår, sa Frankrikes premiärminister Jean Castex då han besökte för fredagens attack.
Blodiga terrordåd
Frankrike har skakats av en rad terrorattacker under de senaste åren.
I november 2015 mördade en grupp terrorister 130 människor i attacker mot Bataclan-teatern och andra mål i Paris.
I juli 2016 dog 86 personer då en islamistisk terrorist körde in en lastbil en folkmassa som firade Bastille-dagen i Nice.
Källor: Reuters, AFP, AP, BBC