Ekenäsdykare plockar upp skräp som folk slängt i havet - vill göra dig uppmärksam på nedskräpningen av havsbotten
Flaskor, ölburkar och en och annan cykel eller kundvagn - det är saker som dykare kan hitta då de letar efter skräp på havsbotten vid Ekenässtränder.
Allt för mycket skräp hamnar i våra vatten och det här vill föreningen Ekenäs Sportdykare Piraya göra oss uppmärksamma på.
- Där är första objektet som behöver plockas upp, säger Peter Söderlund, och pekar på en ölburk som ligger på botten vid en brygga intill småbåtshamnen i Ekenäs.
Ekenäsdykarna städar bottnen i området kring Norra hamnen i Ekenäs den 17 oktober med start klockan tio. Satsningen går under namnet Project Aware 2020 Ekenäs.
Föreningen hoppas att jippot samlar en del publik så människor med egna ögon ser vad som gömmer sig på bottnen.
Dykare på olika nivå är med
Både mer och mindre erfarna dykare kommer att vara på plats, berättar Peter Söderlund.
På djupare vatten samlar dykare med dykarutrustning skräp.
På grundare vatten kan juniorer och andra som saknar dykcertifikat hjälpa till att plocka upp skräp. Då använder de snorkel.
För att klara av att röra sig i det kalla vattnet använder deltagarna en våt- eller torrdräkt.
Medlemmar från Ekenäs Segelsällskap deltar också i projektet genom att hjälpa till med att samla ihop skräp på land. Raseborgs stad ser till att det finns samlingskärl på plats och staden sköter också om att transportera bort skräpet.
Även om dykarna kan träffa på vassa föremål på bottnen, som till exempel sönderslagna flaskor, menar Söderlund att det inte är särskilt farligt att skräpdyka.
- Vi har aldrig haft någon typ av skador. När man rör sig i vatten är man ju väldigt lätt. De som har torrdräkt har handskar på och man gräver inte efter något för då grumlar man upp allting så man inte ser något.
Ekenäs Sportdykare Piraya har varit verksam i Ekenäs sedan 1986 och firar alltså 35-årsjubileum i år.
