Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Blåvitt målkalas i Championship – Marcus Forss två fullträffar räckte inte för Brentford, Teemu Pukki nätade äntligen

Från 2020
Uppdaterad 25.10.2020 07:07.
Marcus Forss springer.
Bildtext Marcus Forss.
Bild: /All Over Press

Marcus Forss hittade rätt två gånger på under en halvtimme för Brentford och Teemu Pukki var delaktig i Norwichs seger mot Wycombe. "Hans avslut var av högsta klass", berömde Norwichtränaren Daniel Farke efteråt.

Teemu Pukki har haft svårt att hitta nätet i Championship, endast mot Preston hade den finländske landslagsanfallaren gjort mål före lördagen.

Men hemma mot Wycombe var Pukki klinisk.

Argentinaren Emiliano Buendia hittade Pukki med en genomskärare i den tredje minuten, och finländaren avslutade med en snygg lyftning. Målet var Pukkis första på en månad.

– Ett läckert mål. Det var en fantastisk passning av Emi Buendia och Pukkis avslut var av högsta klass, hyllade Norwichtränaren Daniel Farke för The Pink Un efteråt.

Teemu Pukki höjer näven efter att ha nätat.
Bildtext Teemu Pukki gjorde sitt andra mål för säsongen mot Wycombe.
Bild: imago images/Focus Images/ All Over Press

Nykomligen Wycombe kvitterade ändå i samma halvlek, men Mario Vrancic säkrade tre poäng för Norwich på stopptid.

Dagens finländare i Championship heter ändå inte Teemu Pukki. Brentfords Marcus Forss hoppade in med under en halvtimme kvar mot Stoke, men hann ändå svara för två mål.

Stoke hade hunnit göra tre mål före finländarens inhopp och höll undan till en 3–2-seger.

Norwich hittas på femte plats i Championshiptabellen, medan Brentford ligger elfte.

Nytt poängtapp City

Efter fem spelade matcher hittas Manchester City i mittenskiktet av Premier League-tabellen.

Den svaga säsongsstarten i ligan har innehållit en storförlust mot Leicester, samt kryss mot Leeds och nu West Ham.

Borta mot "Hammers" fick City en jobbig start. Michail Antonio sköt 1–0 med en skicklig konstspark efter 18 minuter.

– Vi hade chanser till fler mål, men City spelade bra, tyckte West Ham-lotsen David Moyes enligt BBC.

Michail Antonio gör en cykelspark.
Bildtext Michail Antonios mål var ett konststycke.
Bild: /All Over Press

I den andra halvleken trappade Man City upp jakten på poäng.

Phil Foden kvitterade sex minuter in i den andra halvan. Gästerna ägde bollen och hade chanser till ledningsmål, men fick nöja sig med ett kryss.

Citytränaren Pep Guardiola var nöjd med sitt lags spel – förutom med slutet av första halveken då West Ham nätade.

– Jag är inte en man som kan förutspå framtiden. Vi har redan tappat sju poäng, vilket är mycket. Det finns flera orsaker till våra problem, säger Guardiola till BT Sport.

Mållöst på Old Trafford

Efter tre hemmamatcher på Old Trafford i ligan denna säsong har Manchester United inte ännu lyckats ta en hemmaseger. På lördagen kom första poängen i hemmaborgen, då mötet med Chelsea slutade 0–0.

Enligt statistiktjänsten OptaJoe har Man United inte inlett utan att vinna någon av de tre första hemmamatcherna sedan 1972/73.

Själva matchen blev inte någon sprakande föreställning.

Edinson Cavani hoppade in för United och hade nästan direkt en chans att näta. Chelsea krävde i sin tur en straff efter att Unitedbacken Maguire greppat ett ordentligt tag om Cesar Azpilicueta.

Harry Maguire greppar Cesar Azpilicuetas hals.
Bildtext Chelseaspelarna krävde straff för den här situationen.
Bild: EPA-EFE/All Over Press

Men situationen blev inte ens VAR-granskad.

– På planen kändes det som straff, jag kände hans armar runt min nacke och mina axlar.

– Tv-monitorn finns för att hjälpa honom. Det var 50/50, så varför inte ta 20 sekunder för att titta på det? frågade sig Azpilicueta i Sky Sports sändning.

Resultat:

Premier League:

West Ham–Manchester City 1–1 (1–0)
18' Michail Antonio 1–0
51' Phil Foden 1–1

Fulham–Crystal Palace 1–2 (0–1)
8' Jairo Riedewald 0–1
64' Wilfried Zaha 0–2
90' Tom Cairney 1–2

Manchester United–Chelsea 0–0

Liverpool–Sheffield United 2–1
13' Sander Berge 0–1 (på straff)
41' Roberto Firmino 1–1
64' Diogo Jota 2–1

Championship:

Watford-Bournemouth 1-1
Bristol C–Swansea 1-1
Cardiff-Middlesbrough 1–1
Coventry-Blackburn 0–4
Huddersfield-Preston 1–2
Millwall–Barnsley 1–1
Norwich–Wycombe 2–1
Norwich: Teemu Pukki 90 min, 1 mål
QPR–Birmingham 0–0
QPR: Niko Hämäläinen inbytt i minut 30
Reading–Rotherham 3–0
Sheffield W–Luton 0–1
Stoke–Brentford 3–2
Brentford: Marcus Forss inbytt i minut 64, 2 mål

Diskussion om artikeln