Coronaviruset ställer till det för konståkarna i Raseborg: "Vi deltar inte i tävlingar den här säsongen"
När coronapandemin nådde Finland i mars stängdes all verksamhet ned i Raseborgs ishall i Karis. I augusti öppnades hallen igen. För att förhindra spridningen av viruset har vissa regler införts i hallen.
- Vi började med att poängtera att alla som rör sig i ishallen ska vara friska. Vi har haft skilda ingångar för publik och för dem som ska åka skridskor, säger Jan Lindholm, styrelseordförande för Raseborgs ishall.
- Senare har Ice Team Raseborg förbjudit föräldrar att vistas på läktaren under pågående träningar.
Ice Team Raseborgs tränare och konståkare Kia Exell säger att föräldrarna nog har insett varför de inte får vara med på läktaren.
- De förstår att vi måste göra så för att kunna fortsätta med träningarna.
Exell säger att alla över 15-åringar som kommer till ishallen bär munskydd.
- De som sedan går in på isen får ta av sig munskyddet. Det är nämligen möjligt att hålla avstånd ute på isen.
- Vi som tränar till exempel grupperna för barn i åldern tre till åtta använder munskydd eftersom vi inte kan hålla avstånd när barnen är så små, säger Kia Exell.
Tungt med munskydd
Exell konstaterar att det är tungt att åka skridskor med munskydd.
- Vi tränade en tid med munskydd, men det kändes nog bra när vi bestämde oss att vi inte använder munskydd på våra träningar.
Kia Exell, som ingår i tävlingsgruppen i Ice Team Raseborg, berättar att klubben beslutat att inte delta i några tävlingar under säsongen 2020-2021.
Det här gör man dels på grund av resursbrist, men också på grund av pågående coronaepidemi.
- Visst känns det lite ledsamt, men nu kan jag koncentrera mig på att träna själv och att ta mera ansvar för att träna juniorerna.
Tävlingsgruppen i Ice Team Raseborg tävlar målinriktat och på sådant sätt att medlemmarna i gruppen ska kunna delta i tävlingar.
Gruppen tränas av Hanna Kanerva. Kia Exell berömmer sin tränare.
- Hanna är väldigt krävande, men hon uppmuntrar oss, finns där och hjälper. Hon kan få ut det bästa av en, säger hon.

Konståkaren Kia Exell väntar på att få tävla igen
Kia Exell har dragits med en besvärlig skada som gjort att hon ännu för en tid sedan inte kunde öva hopp överhuvudtaget. Det har bildats brosk i hennes hälar som gör vissa rörelser och hopp smärtsamma att utföra.
- När jag lägger skridskorna på fötterna blir det tryck mot hälarna och det gör väldigt ont.
Sysslat med konståkning länge
Kia Exell säger att hon förra säsongen klarade sig bra i tävlingarna i sin egen tävlingsklass.
- I våras kom jag till final i min egen serie, men finalen blev aldrig av på grund av coronaviruset, säger hon.
Kia Exell har sysslat med konståkning i nio år. Hon började med hobbyn ett år innan ishallen i Karis öppnades.
Hon har provat på andra idrottsgrenar också, men säger att hon fastnade för konståkning för att det är en fysiskt krävande gren som också kräver inlevelse.
- Det var bra tränare som inspirerade mig och fick mig med i verksamheten.
Exell säger att det krävs uthållighet för att bli en god konståkare.
- Man behöver också explosivitet så att man kan hoppa. Dessutom krävs det balans och vighet.
Ekonomiskt bortfall för ishallen
Jan Lindholm säger att coronaviruset orsakat en del ekonomiskt bortfall för Raseborgs ishall.
- I våras när epidemin slog till stänges ju allting ned. Då hade vi ungefär sju veckor kvar av säsongen, säger han och talar om ett bortfall på ungefär tio procent.
Blir det en likadan nedstängning som i våras blir det tufft för oss
Jan Lindholm
I augusti, då hallen öppnade igen, kom verksamheten bra i gång.
- För ett par veckor sedan meddelade South Coast Hockey League, alltså hobbyserien i ishockey, att de tar paus till årsskiftet. Det berodde främst på att flera spelare i lagen från Lojo, som deltar i serien, hade försatts i karantän, säger Lindholm.
Lindholm berättar också att den traditionella ishockeyturneringen för damer som alla år ordnats på trettondagen i ishallen i Karis uteblir den här säsongen.
Avgiftsfria publikevenemang
De publika skridskoåkningsevenemangen fortsätter som vanligt.
- Ett visst bortfall av deltagare har skett, men visst är evenemangen populära, berättar Jan Lindholm.
De här tillfällena är avgiftsfria och är öppna för kommuninvånarna. Skridskoturerna betalas av Raseborgs stad.
Jan Lindholm tror att Raseborgs ishall ekonomiskt och idrottsligt kommer klara sig.
- Blir det en likadan nedstängning som i våras blir det tufft för oss, säger han.
