Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Gareth Bales varning inför stora Finlandsmatchen – superstjärnan närmar sig toppform: "På väg åt rätt håll"

Från 2020
Gareth Bale värmer upp.
Bildtext Gareth Bale är taggad inför matchen mot Finland.
Bild: EPA-EFE/All Over Press

”En massiv match”. Så sammanfattar Wales världsstjärna Gareth Bale onsdagens avgörande Nations League-möte. Finland är det enda hindret som är i vägen för Wales målsättning för denna höst – att nå A-ligan.

När Wales gästade Finland tidigare denna höst var Gareth Bale blek. Tottenham-lånet har dessutom varit skadad under hösten.

Att hösten inte varit en dans på rosor kan Bale själv också medge. Men formen håller på att bli bättre, menar 31-åringen.

I Premier League har Bale öppnat målkontot, och han spelade fram till David Brooks segermål mot Irland i söndags.

– Ju fler matcher jag spelat, desto bättre har kroppen anpassat sig, berättar Bale inför onsdagens avslutande Nations League-drabbning mot Finland.

Åldern har gjort återhämtningen långsammare. Men under den senaste tiden i Premier League har Bale spelat allt mer – och han har börjat märka av en förändring.

– Formen kan fortfarande bli lite vassare, men jag är på väg åt rätt håll. Det är till sommarens EM som jag vill toppa formen.

Målet för hösten: Att vinna gruppen

Ett avancemang till A-divisionen är den optimala förberedelsen till sommarens EM, tycker Bale.

– Det är en massiv match för oss. Att vinna gruppen var något som vi hade som målsättning ända från början.

Förutom avancemang kan en gruppseger öppna porten till VM-playoff.

– Därför är det en stor match – det finns många olika saker på spel, menar Wales tillfällige förbundskapten Robert Page.

– Om vi skulle kunna gå in i ett VM-kval med en playoff-plats som reservplan så skulle vi ha allt att vinna.

Rob Page breder ut armarna.
Bildtext Robert Page.
Bild: EPA-EFE/All Over Press

Två spelare i det irländska laget som Wales mötte testade senare positivt för covid-19. Alla walesarnas tester har ändå varit negativa.

– Vi vill avsluta med stil och toppa gruppen. Ett avancemang skulle vara grädden på moset.

”Wales liknar Finland”

Wales har spelat över 700 minuter i tävlingsmatcher utan att släppa in mål. Finlands förbundskapten Markku Kanerva vet vad hans lag kommer att möta.

– De har slagit rekord och det kommer att vara tufft att skapa målchanser, men vi har nog planer för hur vi ska lyckas, säger landslagslotsen kryptiskt på presskonferensen inför matchen.

– Det är särskilt svårt att slå Wales borta, de är ett starkt hemmalag.

Finlands förbundskapten Markku Kanerva lotsar laget mot Bulgarien.
Bildtext Markku Kanerva tror sig veta hur Finland ska överraska Wales defensiv.
Bild: AFP / Lehtikuva / Nikolay Doychinov

För gruppledaren Wales räcker ett kryss i matchen mot Finland. Det är inte enbart en fördel, tror Kanerva.

– Om ett kryss räcker så kan man bli lite passiv. Man vill kanske ta det säkra före det osäkra när man har bollen. Å andra sidan kan det bli att man anfaller för mycket ifall du jagar seger.

Mittbacken Paulus Arajuuri fanns inte med i hemmamatchen mot Wales. Cypernproffset har ändå hunnit känna igen sig i motståndarens spelstil.

– Det blir en mycket tuff utmaning för oss. De har släppt in få mål och haft ett bra lagspel – lite som oss.

– Vi har ett bra självförtroende, det ska bli kul att få spela en match där det är mycket på spel.

Källor: AFP, WalesOnline

Diskussion om artikeln