Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

S:t Olofsskolan i Åbo övergår till distansstudier på grund av coronan - 9 fall har uppdagats på skolan

Från 2020
Uppdaterad 27.11.2020 13:13.
Bild på S:t Olofsskolans tegelbyggnad utifrån, skolans namn står på väggen.
Bildtext S:t Olofsskolan är den enda svenskspråkiga skolan i Åbo för elever i årskurs 7 till 9.
Bild: Yle / Nora Engström

S:t Olofsskolan i Åbo övergår till distansundervisning från och med fredag, 27 november. I skolan ordnas undervisning för svenskspråkiga elever i årskurs 7 till 9.

Beslutet fattades av stadens smittskyddsmyndigheter och bildningssidan på torsdagen. Ett coronafall uppdagades i skolan tidigare, och under veckan har läget försämrats.

Enligt Åbo stad har totalt 9 coronafall uppdagats på skolan och en stor del av eleverna är i karantän.

Exempelvis är flera lärare och undervisningsgrupper i karantän och för att trygga undervisningen måste den nu ordnas på distans. Det säger Liliane Kjellman, direktör för den svenska servicen inom sektorn för fostran och undervisning i Åbo.

Staden vill också trygga hälsan för både personal och elever och därför fattade staden beslutet om distansundervisning.

S:t Olofsskolan kommer att ordna undervisning på distans under perioden 27.11-4.12. De elever som har behov av särskilt stöd har rätt till närundervisning också under den här tidsperioden.

Artikeln uppdaterades 27 november 2020 klockan 13.13 med uppgifter om hur många coronafall som uppdagats i skolan.

Diskussion om artikeln