Uefa Champions League: Dortmund klart för slutspel – Giroud fyramålsskytt för Chelsea
Efter onsdagskvällens matcher står det klart att Dortmund avancerar till de 16 bästa i herrfotbollens Champions League. Den tyska klubben spelade oavgjort med Lazio och säkrade därmed avancemang. Onsdagskvällens gladaste spelare kan ha varit Chelsea-anfallaren Olivier Giroud som gjorde fyra mål mot Sevilla.
Olivier Giroud hade ett sällan skådat flyt i Chelseas bortamatch mot Sevilla. Fransmannen gjorde ett mål i första halvleken och ytterligare tre i den andra när Londonklubben golvade Sevilla med hela 4–0. Senast år 2009 gjorde Giroud fyra mål i en match.
– Det var när jag spelade i Tours FC i den franska andra divisionen. Matchen var mot Arles-Avignon, säger Giroud på Uefas webbplats.
– När jag är på plan är jag den gladaste människan. Jag gör bara mitt jobb. Jag försöker vara tålmodig och fortsätta tro på oss. Jag försöker bidra till laget så gott jag kan och ibland lyckas man. Den här kvällen var en sådan dag.
Förlusten var Sevillas första på de 15 senaste euromatcherna.
Den 34-årige Giroud blev den äldste spelaren som gör ett hattrick i Uefa Champions League.
Jättarna går som tåget
E-gruppen kändes avgjord redan vid lottningstillfället: FC Krasnodar och Rennes skulle inte ha en chans att rubba Chelsea och Sevilla. Och så gick det. Den svidande förlusten till trots är också Sevilla klart för åttondelsfinal – det var man redan innan matchen – men som grupptvåa. Chelsea tog i och med segern hand om förstaplatsen.
G-gruppen kändes minst lika självklar: Barcelona och Juventus skulle ta sig vidare till playoffsskedet på Dynamo Kievs och Ferencvaros bekostnad. Och så gick det naturligtvis.
Barcelona besegrade Ferencvaros på bortaplan med 3–0, och med samma siffror, 3–0, var Juventus bättre än Dynamo Kiev hemma i Turin. Cristiano Ronaldo gjorde ett av Juventus mål, fullträffen var hans 750:e när man räknar såväl klubb- som landslagsmatcher.
Dortmund vidare
F-gruppen hörde däremot till de på pappret jämnare grupperna och med en match kvar att spela för alla lag är det bara Dortmund som säkrat avancemang, och bara Zenit som är ur leken vad avancemang beträffar.
Dortmund spelade 1–1 mot Lazio som ligger på andra plats i tabellen – en bakom Dortmund och två framför Club Brügge som med sin största seger någonsin i Champions League slog Zenit från Sankt Petersburg med 3–0.
– Vi förlorade 1–3 i Rom men vi spelade bättre i kväll och kunde ha vunnit. Det var inte vår bästa match, men vi är vidare. Det var det viktigaste den här kvällen. Inget annat spelar någon roll, säger Dortmunds chefstränare Lucien Favre på Uefas webbplats.
Dortmund åkte tidigare på ett avbräck modell enormt när lagets målspruta, norrmannen Erling Braut Håland skadade sig. Håland spelade inte i onsdagens match och lär enligt chefstränaren Lucien Favre vara borta resten av året.
Jämnt i H-gruppen
Lika öppet är det också i H-gruppen. Manchester United åkte på en 1–3-förlust mot PSG med Neymar som tvåmålsskytt.
I Istanbul lyckades den hårt skjutande mittfältaren Can Kahveci hela tre gånger i målskyttet för sin klubb Basaksehir, men det räckte inte hela vägen: Leipzig, känt för sin anfallsfotboll, gjorde fyra mål och såg till att poängen åkte i väg till gästerna.
Kahveci blev Champions League-historiens tredje spelare som gör hattrick men vars lag ändå förlorar. Samma öde till mötes har också Ronaldo (Real Madrid vs Man. United, 2003) samt Gareth Bale (Tottenham vs Inter, 2010) gått.
Resultaten innebär att Manchester United, Paris Saint-Germain och Leipzig alla tre ligger på nio poäng med en matchomgång kvar att spela. PSG ligger måhända bäst till med hemmamatch mot Basaksehir, medan Leipzig tar emot Manchester United.
Champions League 2.12.2020:
FC Krasnodar – Rennes 1–0
FC Krasnodar: Berg 71
Basaksehir – RB Leipzig 3–4
Basaksehir: Kahveci 45
Kahveci 72
Kahveci 85
Leipzig: Poulsen 26
Mukiele 43
Olmo 66
Sörloth 90
Sevilla – Chelsea 0–4
Chelsea: Giroud 08
Giroud 54
Giroud 74
Giroud str 83
Dortmund – Lazio 1–1
Dortmund: Guerreiro
Lazio: 44 Immobile str 67
Club Brügge – Zenit Pietari 3–0
Club Brügge: De Ketelaere 33
Vanaken str 58
Lang 73
Juventus – Dynamo Kiova 3–0
Juventus: Chiesa 21
Ronaldo 57
Morata 66
Ferencvaros – Barcelona 0–3
Barcelona: Griezmann 14
Braithwaite 20
Dembélé str 28
Manchester United – PSG 1–3
Manchester United: Rashford 32
PSG: Neymar 06
Marquinhos 69
Neymar 90