Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Officiell dansk ursäkt till 22 grönländska barn som separerades från sina familjer på 1950-talet

Från 2020
Danmarks statsminister Mette Fredriksen i profil i vit kavaj. Hon ser nedåt. Bilden är från den 29 oktober.
Bildtext Statsminister Mette Frederiksen säger att Danmark svek de 22 barnen. (Arkivbild från den 29 oktober).
Bild: EPA-EFE/Mads Claus Rasmussen

Danmarks regering har officiellt bett 22 grönländare om förlåtelse för att de på 1950-talet tvångsförflyttades till Danmark och separerades från sina egna familjer.

De utlovades ett bättre liv i Danmark med målet att de senare skulle återvända till Grönland. Där skulle de verka som en framtida elit med bra kontakter till Danmark.

Under sin tid i Danmark fick de inte ha kontakt med sina släktingar och väl tillbaka på Grönland återförenades de inte med sina familjer utan placerades på barnhem.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen har sänt ett brev till alla sex av de 22 personer som fortfarande är vid liv.

Danmarks regering och Grönlands regering publicerade i dag en utredning av det försök som involverade de 22 barnen.

- Vi kan inte ändra på det som har hänt. Men vi kan ta ansvar för att säga förlåt till dem som vi borde ha skyddat, men som vi svek, säger Frederiksen på den danska regeringens webbplats.

Grönlands regeringschef Kim Kielsen säger att han blev rörd när han fick höra om barnens öde. Han säger att mycket har gått framåt i samarbetet mellan Danmark och Grönland.

Grönland är en självstyrande del av Danmark. Grönland siktar på självständighet, men det finns ingen tidtabell för det.

Källa: Regeringen.dk, AFP

Diskussion om artikeln