Hoppa till huvudinnehåll

Kultur och nöje

Finlands lucia med kör inledde luciadagen med sång - se Svenska Yles luciamorgon

Från 2020
Uppdaterad 13.12.2020 10:02.
Luciamorgon 2020 - Spela upp på Arenan

Finlands lucia Ingrid Enckell och luciakören bjuder på en stämningsfull morgon med sång i Finlands Nationalmuseum.

Det är dirigenten Jannike Sandström som leder sången i det högtidliga Nationalmuseet. Lucia Ingrid Enckell och luciakören uppträder med ett urval sånger i Sandströms regi.

På grund av gällande coronarestriktioner kan inte hela luciakören samlas i Nationalmuseet och undantagsvis har delar av sändningen bandats in på förhand.

För att se till att alla tjugo körsångare ändå kan delta i sången har kören träffats i mindre grupper och spelat in sångerna.

Luciakören spelade in sånger i studio för luciafestligheterna 2020.
Bildtext Luciakören spelade in sånger på förhand i studio på grund av coronarestriktionerna.
Bild: Jannike Sandström
Luciakören spelade in sånger i studio för luciafestligheterna 2020.
Bildtext Luciakören har flera mångåriga medlemmar.
Bild: Jannike Sandström

Under sändningen hör du också intervjuer med Ingrid Enckell och Jannike Sandström om morgonens stämning och dagens övriga program.

Se kröningen av lucia i Domkyrkan i Helsingfors live i Yle Fem och på Arenan ikväll med start kl. 17.

Diskussion om artikeln