Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Ishockeyligans drag för att stoppa coronaspridningen: Alla spelare ska använda heltäckande visir

Från 2020
Uppdaterad 10.12.2020 21:17.
HIFK-spelare jublar.
Bild: Lehtikuva

När ishockeyligan återupptas kommer samtliga spelare att ha heltäckande visir på hjälmarna, skriver Iltalehti. I somras kom signaler om att det här borde övervägas och nu har det förverkligats, säger tävlingschefen Arto I. Järvelä.

Herrarnas ishockeyliga pausades i början av december och och enligt den nuvarande planen siktar man på att återuppta säsongen på annandag jul.

När det blir dags för matcher igen kommer det att ske en förändring för spelarna. Ligan har bestämt att samtliga spelare ska ha heltäckande visir på hjälmarna, skriver Iltalehti.

– Vi har bestämt att heltäckande visir ska användas när säsongen återupptas. Det är en smittskyddsåtgärd, säger tävlingschefen Arto I. Järvelä till tidningen och berättar också att beslutet fattades på onsdagen.

– Vi hade ett möte och gick igenom det här med spelarna och ligans vd Riku Kallioniemi.

Enligt Järvelä är det här en åtgärd som funnits med i planerna under en längre tid.

– I somras kom signaler om att det här borde övervägas och nu har det förverkligats. Spelarna har förbundit sig till det här om vi kan se till att viruset inte sprids och att motståndarlag inte sätts i karantän, säger han.

Diskussion om artikeln