Yle och MTV delar på sändningsrättigheterna för herr-VM i fotboll 2026: ”Finalen sänds garanterat på Yles kanaler”
Yle har tillsammans med MTV säkrat sändningsrättigheterna för herr-VM i fotboll 2026. Ifall Finland tar sig till turneringen sänds hälften av matcherna på Yles kanaler.
I praktiken innebär det historiska samarbetet att Yle och MTV sänder 40 matcher var.
– De sista detaljerna saknas ännu, men finalen sänds garanterat på Yles kanaler, så mycket vet vi, säger Panu Pokkinen som är chef för Yles avdelning för sport och evenemang.
Ifall Finland tar sig till turneringen kommer Yle och MTV att sända lika många av landslagets matcher.
– Vi hoppas naturligtvis att Finland tar sig till turneringen. Så som det ser ut nu skulle Yle sända den första av Finlands matcher och sedan skulle vi dela på dem efter det, säger Pokkinen.
VM 2026 spelas i USA, Kanada och Mexiko. 48 lag deltar i turneringen, vilket innebär att det totala antalet matcher utökas till 80.
Yle har sedan tidigare säkrat rättigheterna för herr-EM 2021, 2024 och 2028. Utöver det sänder Yle också dam-EM 2022 och dam-VM 2023.