Sex trafikolyckor har skett i regionen under dagen – det hala väglaget ställer till det för bilförare
Det hala väglaget ställer till det för bilförarna. Under dagens gång har det skett sex stycken trafikolyckor i regionen.
Den första olyckan skedde i Sibbo, där en bilist körde av vägen i närheten av korsningen Borgnäsvägen-Brantasvägen. Räddningsverket fick larm om olyckan klockan 4.21 på morgonen.
Under morgonen skedde trafikolyckor även i Pyttis och Borgå.
Vid Emsalös sydspets i Borgå kanade en taxi av vägen och rammade ett träd. Lyckligtvis hade taxin inga passagerare i bilen och chauffören klarade sig ur olyckan utan några skador.
Ytterligare en olycka skedde i Borgå under förmiddagen, då en bilist körde mot en lyktstolpe på Lärlingsvägen i Östermalm.
Under dagens gång har det skett två trafikolyckor i Lovisatrakten. Roger Nybom, brandförman i Lovisa, berättar att båda olyckorna orsakades av för hög hastighet i det hala väglaget.
Klockan 11.04 larmades Räddningsverket om att en bilist hade kört av vägen på Riksvägen 7 vid Strömfors.
Den andra trafikolyckan skedde under eftermiddagen på Mickelspiltomsvägen i Liljendal. Också här hade en bilist kört av vägen. Chauffören klarade sig ur olyckan med lindriga skador.