Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Dansk och tysk polis grep personer som misstänks för att ha planerat terrordåd - vapen, explosiva ämnen och IS-flagga beslagtogs

Från 2021
Den danska polisen granskar hus i Holbaek på grund av terrorismmisstankar
Bildtext Den danska polisen granskar hus i Holbaek på grund av terrorismmisstankar
Bild: EPA-EFE/All Over Press

Polisen i Danmark säger att 13 personer sitter häktade misstänkta för att ha planerat en terrorattack antingen i Danmark eller i Tyskland.

Polisen och säkerhetsmyndigheterna var förtegna under sin presskonferens i dag eftersom utredningarna pågår. Samarbetet med de tyska myndigheterna uppges vara intensivt.

Inga uppgifter gavs heller ut om identiteten på de enskilda personer som greps i samband med en operation på Själland.

Den danska säkerhetstjänsten PET säger i ett uttalande att operationen ägde rum på grund av misstankar om att det förbereddes terrordåd som kunde kopplas till "militant islamism" .

Myndigheterna i Danmark betraktar fallet som mycket allvarligt

Misstänks för att ha planerat en eller flera terrorattacker

De 13 personer som greps i Danmark hålls i förvar misstänkta för att ha planerat en eller flera terrorattacker eller för att ha medverkat till det.

Enligt lokala medier är det fråga om åtta män och fem kvinnor.

Tyska källor uppger att tre av de misstänkta är syrier. De är bröder och två av dem greps i Danmark medan den tredje greps i delstaten Hessen i Tyskland.

Den tyska polisen hade förra veckan blivit uppmärksammad på att trion hade beställt kemikalier via internet. Kemikalierna var sådana som kan skapa explosioner.

Karta över delar av Europa, men Danmark och Tyskland i gult och alla andra länder i vitt.
Bildtext Danmark och Tyskland utreder tillsammans de terrormisstänktas aktivitet
Bild: Yle

Antiterroroperation i Själland

Säkerhetsoperationen utfördes i Köpenhamnsregionen av polisen och PET. Utöver det greps ytterligare en person i Tyskland.

I samband med operationen lade polisen beslag på vapen och explosiva ämnen samt terrorgruppen IS flagga.

De häktade och åtalade personerna misstänks för att ha planerat ett eller flera terrorattentat eller för att ha medverkat till det. De åtalas för att ha skaffat sig ingredienser och komponenter för framställning av sprängmedel och vapen, eller för att ha medverkat i sådan aktivitet.

Enligt PET visar tillslaget att det finns personer som har för avsikt och är kapabla att genomföra terrordåd i Danmark.

Källor: DR, AFP, Reuters, Der Spiegel

Diskussion om artikeln